Десетки хора бяха ранени в събота в южната част на Филипините при сблъсък на ученици и родители, след като правителството обеща раздаване на пари в брой преди повторното отваряне на училищата след пандемията.
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Тълпи започнаха да се събират пред обявените места за раздаването на пари още в петък, след като правителството обяви финансова помощ до 4000 песо ($72) за онези, които се борят да покрият разходите за образование.
В южния град Замбоанга около 5000 души стояха пред гимназия, където трябваше да се раздават паритe. „Когато чуха, че вратите ще се отворят, те се втурнаха напред“, каза полицаят Йосен Самсула пред АФП, цитирана от БГНЕС. „Започнаха да се спъват и паднаха на земята".
29 души са били лекувани в болница с "леки наранявания", каза министърът на социалните грижи Ервин Тулфо, който бе обявил паричната помощ преди дни.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Тулфо каза пред репортери, че е трябвало да се обади в събота на полицията за борба с безредиците, за да спре хората, които насилствено си проправяли път през входната врата на офиса му в столицата Манила. Той ги описа като "хора в криза" и каза, че "съжалява", че програмата за паричната помощ е довела до такива щети.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
COVID пандемията влоши финансовата ситуация за милиони филипински семейства, които сега се борят да намерят средства, за да върнат децата си на училище. Много училища се готвят да провеждат присъствени уроци от понеделник за пръв път от март 2020 г. Филипините са една от последните страни в света, които възобновяват присъствените занятия на пълен работен ден.
Експерти предупредиха, че продължителното затваряне на класните стаи е влошило образователната криза в страната и може да причини дългосрочни щети на децата.