В освободения Алепо провеждат кандидатстудентски изпити

08 юни 2017, 11:35 часа • 1472 | прочитания

Сирийските власти организираха кандидатстудентски изпити в Алепо на випускници, които живеят в райони, контролирани още от въоръжената опозиция, или наскоро освободени от нея.

Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент

Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии

Организирахме превозването на випускниците от населени пунктове, където доскоро имаше ожесточени боеве и дори от села, държани от екстремистите. Стотици ученици от Банбидж, Колане, Кесаба, Маскана и някои други селища ще държа кандидатски изпити в столицата на провинцията“, поясни Васим Хасун от департамента по образование на едноименната провинция Алепо, цитиран от ТАСС.

Той отбеляза още, че няма да има никакви отстъпки към явяващите се на изпит. Ако някой бъде забелязан с "пищов", ще бъде изгонен и ще се яви повторно след една година. Същото ще е в сила и при опит да се вкара мобилен телефон, само дето повторното допускане на изпита ще бъде чак след две години, пише още БГНЕС.

В моя клас имахме месечно разписание, при което две седмици воювахме с екстремистите, а останалите две седмици учехме в училище“, разказва 20-годишният випускник Али Найем. За изпита по фенски език той е дошъл на патерици – куршум е раздробил капачката на коляното му.

Още: Япония се готви за война

Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж

Видяли истинското лице на войната, випускниците от северните райони на провинция искат по-бързо връщане към мирния живот и да станат инженери, лекари, мениджъри, посочи Хасун. Той добави, че правителството на Сирия предоставя такава възможности на стотици млади хора.

Actualno.com припомня, че по-рано пред журналисти отец Джабраил Азар, настоятел на Антиохийския православен храм Свети пророк Илия, заяви, че след освобождаването на Алепо в града са се завърнали над 25 000 християни. Отез Азар уточни, че до войната в Алепо са живеели около 150 000 християни.

Над 300 000 души загинаха в Сирия, откакто през март 2011 г. започна гражданската война след поредица от масови демонстрации срещу правителството на Асад. Конфликтът прокуди 11 млн. души от домовете им според информация на ООН.

Сирийската армия предаде арсенала си от химически оръжия под международен контрол, след като стотици загинаха при химическа атака в Дамаск през 2013 г., макар че опозицията продължава да обвинява правителството в притежание на химически оръжия.

Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)

Още: Неприятности за отстранения от власт президент на Южна Корея: Прокуратурата нахлу в частната му резиденция

Снимка: Архив

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес