За пръв път от 65 години Китай и Тайван водят официални разговори

11 февруари 2014, 09:10 часа • 18750 | прочитания

Днес е историческа дата за Китай и Тайван. Двете страни ще проведат за пръв път официални разговори, след като се разделиха преди 65 години след жестока гражданска война, предаде БГНЕС.

Още: Тръмп натиска Израел за сделка с "Хамас", Уиткоф с медиен трик срещу Нетаняху

Още: Хеликоптер се разби в язовир, шестима са загинали

Ван Юй Чъ, който отговаря за политиката на Тайван към Китай, пристигна в град Нанцзин за среща с пекинския си колега Чжан Чжъцзюн. "До посещението не се стигна лесно, то е резултат от взаимодействието между двете страни в продължение на много години", каза той пред журналисти преди да кацне в Китай.

Град Нанцзин в източната част на Китай е столица на страната при управлението на националистическата партия Гоминдан през първата половина на 20 век. Когато Китай и Мао Цзедун печелят през 1949 г. гражданската война, два милиона привърженици на националистическия лидер Чан Кайши емигрират в Тайван, официално познат като Република Китай. Оттогава островът и континентът имат различни правителства, всяко от които твърди, че е истинското китайско правителство. Възстановяването на отношенията между двете страни става едва през 90-те години.

Въпреки затоплянето на отношенията, комунистическите власти в Пекин продължават да настояват за обединение на Китай под единно управление. Според тях, Тайван е бунтовнически регион, който очаква съединението, дори със сила, ако е необходимо.

Още: "Приятели от стомана": Си Дзинпин извади на показ заблудата на Тръмп, стои твърдо зад Путин (ВИДЕО)

Още: Пакистан отвръща на удара: Експлозии разтърсиха индийската част на Кашмир (ВИДЕО)

За разговорите няма официален дневен ред. Ван от тайванската страна заяви, че няма да подписва никакви споразумения, но добави: "Главната цел на това посещение е подпомагане на разбирателството и от двете страни".

Очаква се Тайван да се фокусира над практически дискусии, като икономически ползи и гаранции за сигурност. Китай обаче има за цел дългосрочната интеграция на острова, смятат анализатори.

Още: Вучич от Москва: Липсват ми сили и енергия

Още: Генерал от ядрена сила иска да взриви Турция

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес