Атина с твърди стъпки за изолиране на Турция от световната сцена
Очаква се премиерът Кириакос Мицотакис да изрази загрижеността на Гърция относно споразумението и нарушенията на Турция в Източното Средиземноморие на срещата на върха на лидерите на Европейския съюз тази седмица.
Турция ще защитава правата си в Източното Средиземноморие
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган потвърди решимостта на Анкара да защити своите законни суверенни права в Източното Средиземн...
Целта на Гърция е заключенията на срещата да включват препратка към турските действия. Следващата стъпка за Атина е да подаде официална жалба относно споразумението Турция-Либия до Организацията на обединените нации. (Анкара изпрати меморандума за разбирателство до ООН в събота).
Тактиката на Турция вече е осъдена от Съединените щати, ЕС, Русия, Израел и Египет, а Атина има желание да изгради международна подкрепа по този случай.
Междувременно перспективите за гръцко-турските отношения са неясни, както се предполага от разговорите на Мицотакис с президента Реджеп Тайип Ердоган в кулоарите на срещата на върха на НАТО в Лондон миналата седмица.
Мицотакис каза на Ердоган, че сделката на Турция с Либия е „грубо нарушение на правата на Гърция“ и че нито той, нито ЕС ще го приемат.
Гърция и Турция са на ръба на война
Атина и Анкара са близо до въоръжен конфликт, след като Турция подписа споразумение за демаркация с Либия, обвързващо с изключителна и...
Обхватът на намеренията на Анкара вероятно ще влезе в центъра на вниманието не по-късно от януари, когато се предвижда изследователски кораб под френски флаг да започне проучване между Югозападнен Крит и Източен Родос.
В Атина има опасения относно евентуална намеса на Анкара и изпращането от нея на изследователски кораб на изток от Крит или на юг от Родос или Кастелоризо, което би оспорило пряко суверенните права на Гърция и нейния континентален шелф.
Атина определи споразумението между Турция и Либия като незаконно и "абсурдно", тъй като игнорира присъствието на Крит между бреговите линии на двете страни.
Перспективите за споразумението вече са нестабилни. Въпреки че е ратифицирано от турския парламент, то не е одобрено от парламента на Либия, чийто лидер Агила Салех Иса е равен по правомощия с конкурентната военна сила, ръководена от Халифа Хафтар.
Гърция изгони либийския посланик
Гръцкият министър на външните работи Никос Дендиас тази сутрин е извикал либийския посланик в Атина и му е съобщил, че е взето решение ...
Иса ще бъде в Атина в четвъртък и се очаква да подчертае противопоставянето си на сделката.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от БАЛКАНИ:
Радев прегърна Вучич за интерконектора, но го предупреди за българите в Сърбия
89 са обвинени за военни престъпления в Косово
Гърция и Турция се договориха за нова междусистемна линия
Османи: ВМРО-ДПМНЕ насажда българофобия, еврофобия и албанофобия
ЕК: Румъния представи проект за изграждането на втори мост при Русе - Гюргево
Белград: България е шпионин №1, разузнава за НАТО и за албанците
Ердоган: Отваряме нова ера в гръцко-турските отношения
Ковачевски благодари на Турция, България и Сърбия за ареста на Люпчо Палевски
Нападение срещу български гражданин в Прищина
Ердоган: Приятелю Кириакос, ние не те заплашваме, ако ти не ни заплашваш
Редактор:
Тодор Беленски