Гръцкото правителство смята да предложи на властите в Скопие наименованието „Вардарска Македония“ като предложение за решаване на спора с името. Това съобщава гръцкият седмичник RealNews.
Според изданието властите в Атина смятат, че определението „Вардарска Македония“ ще премахне всякакви претенции от страна на Македония. Друго алтернативно предложение може да бъде „Република Скопие“, което обаче македонската страна е отхвърляла при преговорите в миналото.
Вестникът твърди, че тези предложения са известни на македонското правителство и на международния посредник Матю Нимиц.
Тези предложения идват преди визитата на гръцкия външен министър Никос Кодзиас в Скопие, която е планирана за август. Основна тема на разговорите му ще бъде изграждането на мерки за доверие, отбелязва още БГНЕС.
Преговорите по същество ще се водят след изборите в Германия, защото, според RealNews, Берлин играе ключова роля в региона. През септември във Федералната република ще се проведат избори за Бундестаг, които се очаква Ангела Меркел да спечели за четвърти път.
Заради спора с името Гърция блокира членството на Македония в НАТО и започването на преговори за присъединяване към Европейския съюз.
Actualno.comприпомня, че в дебата за името на Македония се включи и директорът на Националния исторически музей (НИМ) проф. Божидар Димитров. "Ако трябва да си говорим откровено, истинското име на Македония трябва да бъде Югозападна България", коментира проф. Димитров.
Преди дни новият македонски премиер Зоран Заев заяви, че е готов страната да се присъедини към НАТО под името Бивша югославска република Македония (БЮРМ), както настоява Гърция, за да ускори интеграцията си в ЕС.Малко по-късно от Алианса разпространиха официално становище, в което се казва, че Република Македония ще трябва първо да разреши спора с Гърция за името и после да получи покана за НАТО.Малко по-късно от Алианса разпространиха официално становище, в което се казва, че Република Македония ще трябва първо да разреши спора с Гърция за името и после да получи покана за НАТО.
Междувременно президентът на Република Македония Георге Иванов и турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу обсъдиха по-нататъшното задълбочаване на двустранните отношения между Скопие и Анкара.
Двамата са изразили удовлетворение от традиционното приятелство и партньорство, както и от добрата комуникация между двете страни във всички области от взаимен интерес.
В Скопие високо оценяват подкрепата, която Турция оказва на страната, като употребява конституционното й име Република Македония, както и по пътя й към НАТО, изтъкна Иванов.
„След решаването на политическата криза е време да се даде нов тласък на членството на Република Македония в НАТО. Както и досега, очакваме вашата открита подкрепа за това“, добави държавният глава.
От своя страна министър Чавушоглу е информирал за подкрепата, която Турция оказва на Македония за нейната европейска и евроатлантическа интеграция.
Промяна на името на Р.Македония само ще задоволи фалшивите претенции на Гърция и с нищо няма да помогне на България , а дори напротив. Още повече Антибългарските среди в Скопие ще имат поле за изява защото Съюзът България/Гърция е очевиден при наличието на Славянофони/ки в Гърция Гръцкото схващане , че понятието Гърция и Македония е еднозначно е лъжливо , защото това ВАЖИ ЗА нас. България , но либ
виж още ››
ерасткият отпадък 1.2 няма как да го проумее това както и много облъчени от професоре/гръкоман/ Поредно предателство.
Р. Вардар тече и на територията на Гърция така , че успешно можем да кажем , че Вардарска Македония е и е в Гърция. Никаква промяна на името . Това ще бъде край и негативен и за нас , но облъченият ти от есейщина мозък не може да го проуемее точо сега.
Този Октомври е явно някакъв рубладжийско-Коминтерновски провокатор. Река Вардар се вливала в морето на гръцка територия. И какво от това ? Тя и река Марица се влива в морето на турско-гръцка територия, но е българска река, защото изворите й и основната част от коритото й са разпшоложени в България. Освен това и политически името Вардарска Македония устройва всички - и Гърция, и България, и ФИРОМ,
виж още ››
и Сърбия.
7 Коментара
Кафене