Президентски избори в Северна Македония

858
Президентски избори в Северна Македония
Снимка: iStock

Македонските граждани ще гласуват на изборите за президент в страната. 1 814 317 души имат право на глас, съобщи Централната избирателна комисия (ЦИК). В страната са отворени 3480 секции.

Избирателните секции в РС Македония отварят в 7:00 часа местно време, а гласуването ще продължи до 19:00 часа.

Гражданите на Северна Македония, които живеят в чужбина и са се регистрирали да гласуват, могат да упражнят конституционното си право в дипломатически мисии и консулски служби.

ОЩЕ: Мицкоски: Включването на българите в Конституцията е диктат

За победа са необходими повече от 50% подкрепа от 1,8 млн. регистрирани гласоподаватели в страната, което означава, че почти сигурно ще се стигне до втори тур на 8 май заедно с парламентарните избори. Избирателната активност на втори тур трябва да бъде минимум 40%, за да бъде резултатът валиден.

Кои са седемте кандидати?

Фаворити за поста са досегашния президент Стево Пендаровски от Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) и Гордана Силяновска-Давкова от ВМРО-ДПМНЕ.

Проучване на общественото мнение, проведено от Центъра за политически изследвания и комуникации (ЦПИК) в РСМ, дава преднина на Силяновска с 20,4% подкрепа срещу 16,8% за Пендаровски. Двамата вече са се изправяли един срещу друг през 2019 г., когато Пендаровски спечели изборите на втори тур.

Антибългарската реторика и атаките срещу Преговорната рамка с Европейския съюз (ЕС) доминираха в предизборната кампания.

На събития и срещи с граждани държавният глава посочи, че РС Македония се е сблъсквала с две блокади по пътя към ЕС – „външната от България и вътрешната от ВМРО-ДПМНЕ“. Президентът се застъпи за оставането на Северна Македония в сръбския проект-инициативата „Отворени Балкани“.

ОЩЕ: Дни преди изборите: Пендаровски се застъпи за конституционните промени в РСМ

Гордана Силяновска-Давкова през годините е върл противник на Преспанското споразумение между Македония и Гърция, с което беше решен спора за името на Република Македония, а Атина подкрепи Скопие за НАТО и ЕС. Силяновска е твърдо против и Договора за приятелство с България от 2017 г. В рамките на тазгодишната предизборна кампания тя твърдо следваше антибългарската политическа линия.

Напрегната надпревара в албанския политически блок

Досегашният външен министър на Северна Македония Буяр Османи ще се изправи на срещу Арбен Таравари, председател на Алианс на албанците (АА) и кмет на Гостивар.

Таравари, номиниран от коалицията на албанските опозиционни партии, си осигурява 7,9% подкрепа, а Буяр Османи, номиниран от Европейския фронт, ръководен от Демократичния съюз за интеграция (ДСИ), получава 6,6%, според проучване на ЦПИК.

Османи защитава позицията, че Скопие трябва да изпълни задълженията си според Преговорната рамка с Европейския съюз. Той призова страната трябва да излезе от сръбския проект „Отворени Балкани“ и често отбелязва силното руско влияние в Скопие.

ОЩЕ: Зоран Заев заяви пълна подкрепа за Пендаровски и Ковачевски за изборите

Таравари също подкрепя вписването на българите в Преамбюла на македонската Конституция. Той обаче е изправен пред разцеплени в партията си. В момента тя има две крила - едното на Таравари, който реши да се присъедини към обединената албанска опозиция, а второто - на председателя на Националното събрание на формацията - Зиядин Села, който се противопостави на това решение.

Руската тройка в Скопие

Трима кандидати с твърдолинейна проруска позиция ще се борят за подкрепата на македонските граждани. Биляна Ванковска е кандидатът на Левицата. В рамките на тазгодишната предизборна кампания тя споделя същата антибългарска позиция с кандидата на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска-Давкова. Ванковска се застъпва за отмяна на т.нар. „френско предложение“ за продължаване на преговорите с ЕС и критикува условията за европейска интеграция на Скопие. Тя настоява страната да се присъедини към БРИКС.

Кметът на община Карпош Стевчо Якимовски е кандидат за президент от партия ГРОМ. Той е бивш представител на СДСМ. Якимовски е известен с опозицията си срещу Договора за добросъседство с България, отхвърлянето на конституционните промени и топлите му връзки с Белград и Москва. Част е от санкционния „черен списък“ на САЩ от 18 март т.г.

Максим Димитриевски е кандидатът на партия За Наша Македония (ЗНАМ) и бивш представител на СДСМ. Той е политик и общественик, кмет на Куманово – родния му град. Според него "промени в македонската конституция не са необходими, за да не се допусне разпадането на единството на държавата". По думите му промяна в Преговорната рамка не е непостижима цел.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от БАЛКАНИ:

Влакова катастрофа в Белград

Хърватският парламент гласува третото правителство на Пленкович

Еди Рама се нахвърли на България: "Ужасна, отвратителна политика към Северна Македония"

Радев: Пътят на Северна Македония за Брюксел минава през София

Гръцки медии: Скопие задълбочава разрива с Атина

Гръцки медии: Изказванията на Мицкоски са нова провокация

В торба за смет: Двойка изхвърли мъртвото си бебе на боклука в Гърция

Македонски министър призна, че е наричала грешно страната си (ВИДЕО)

Отложиха делото за за побоя над Християн Пендиков

Мицотакис с изненадващ ход: Гърция засега ще бави Скопие за ЕС

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com