Сърбия отново е единствената страна кандидат за членство в ЕС от Западните Балкани, която не спази новото решение на Съвета на ЕС за ограничителни мерки срещу Руската федерация, предаде агенция Бета, цитирана от БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Жозеп Борел обяви днес, че на 14 ноември Съветът на ЕС е приел допълнение към решението на Съвета от 2014 г., като добавя две лица и две образувания към списъка с физически лица, субекти и органи, подложени на рестриктивни мерки за подкопаване или заплаха за териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна. В съобщението се посочва, че кандидатките за членство в ЕС Северна Македония, Черна гора, Албания, Украйна и Босна и Херцеговина като потенциален кандидат, са се съобразили с решението на Съвета на ЕС. Присъединили са се към него и държавите от ЕАСТ Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.
Те ще се постараят техните национални политики да бъдат съгласувани с решенията на Съвета, а ЕС ги поздравява за този ангажимент, допълни Борел.
Сърбия е единствената държава кандидат за членство в ЕС от Западните Балкани, която не е изпълнила пет предишни решения за ограничителни мерки заради Украйна, взети през юли и септември. Това не е в съответствие нито с решението на Съвета на ЕС от юли за прилагане на специални мерки в борбата с тероризма, нито с решението на Съвета на ЕС за ограничителни мерки срещу Иран, прието през юни.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Припомняме, че Европейският парламент прие резолюция, в която изрично се посочва, че в бъдеще пари от еврофондове трябва да се изпращат на Сърбия, само ако тя наложи санкции на Русия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Председателят на Хелзинкския комитет за правата на човека Соня Бисерко поясни пред „Данас“, че независимо от факта, че резолюцията не е задължителна, тя със сигурност е отражение на доминиращото отношение към Сърбия.