„Ако се родиш жена“ от Ориана Фалачи – истинското значение на Международния ден на жената
Името на Ориана Фалачи се превръща в еталон за журналистика в години, през които жените все още воюват за своето равнопоставено място в свят, изтъкан от конфликти. Журналистката, която отразява събитията във Виетнам и на която не могат да откажат интервю дори личности, превърнали се в икони за поколения, оставя своята трайна следа в историята с книги като „Един мъж“,„Гневът и гордостта“и „Писмо до едно неродено дете“.
Откъс от "Нямата рече: Кръвта вода не става"
Събуди го тихото скърцане на къщата. Капаците на прозорците потракваха приповдигнато, посрещайки новия ден. Тази къща сякаш заживя собс...
Навръх Международния ден на жената през 2023 г. на български език за пръв път се появи изданието „Ако се родиш жена“ – забележително и провокативно издание, в което са събрани някои от най-значимите и мощни текстове на Фалачи на тема правата на жените през XX век и равнопоставеността между половете.
През 1954 г. Ориана Фалачи започва своето сътрудничество с „L’Europeo“. Toва е и времето, след което феминисткото движение достига връхната точка на своята полемична сила и диспутът върху положението на жената е по-разгорещен от всякога. Острият нрав на Фалачи и бързият ѝ и критичен ум бързо изместват характера на възлаганите ѝ до момента статии – от хроника те неизбежно се преплитат с повдигнати от жените политически теми. Така италианската публицистка интервюира звезди като Коко Шанел, Ингрид Тулин, Мери Куант, Кейт Милет, политици и световни лидери като ГолдаМеир и Индира Ганди.
Мислите на всички тях за ролята на жената, за патриархата и равенството, за феминизма, за свободата, прогреса, демокрацията и огромните социални и политически промени след Втората световна война, са събрани в 20 текста, с които Фалачи се опитва да намери отговор на въпросите защо няма жена Айнщайн, защо жените в Италия нямат достъп до магистратски длъжности до късната 1955 г. в сравнение с много други държави по света, каква е представата на жените за жените и др.
Нещо повече, в тези текстове флорентинската журналистка успява да очертае промените в модата, нагласата към съжителството без брак, сексуалната разкрепостеност, жените в политиката, правото, науката и във войната, правото на аборт, проституцията и нейното преследване.
Из "Вкусно с Йоли II" - Цветна фокача
Цветна фокача Продукти: • 1/2 кубче прясна мая или 1 пакетче суха • 250 мл хладка вода • 1 ч.л. захар • 1 ч.л....
Чрез своите интервюта със съпругата на Енрико Ферми – Лаура, с италиански сенаторки, с певици и актриси, с лидери на феминисткото движение, със своите очерци за Жаклин Кенеди и за дъщерята на Сталин – Светлана, италианката създава пълнокръвен портрет на жената от XX век.
Портрет, който се променя с всяка извоювана достойно битка на онази половина от човечеството, която ежедневно доказва, че „Ако се родиш жена“, те очаква предизвикателство, изискващо огромна смелост. И все пак, „или точно заради това, да бъдеш жена, е толкова обаятелно.“
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от КНИГИ:
Издателство Лемур представя "Наследството на Тъкачната вила" от Ане Якобс
Излезе "Пътешествие през гръцката митология" на Марчела Уорд
"Дин Ден" от Иво Георгиев – роман за детството, но не за деца
"Лазар" от Ларш Кеплер – умопомрачителен трилър със смущаващ обрат
"Непокорната" - литературното събитие на 2023 г., излиза у нас
Излиза "Книга за лимфата" от Лиса Левит Гейнзли
"Три сватби и едно предложение" е приказката за силните жени, от която всяка дама се нуждае
Британски изследовател пише "Кратка история на България"
Нобеловият лауреат за литература Кендзабуро Ое е починал на 88 години
Редактор:
Евгения Чаушева