Авторът Салман Рушди, известен с класическите си произведения "Сатанински строфи" и "Родените в полунощ", изрази загриженост във връзка с преследването на писатели и художници от авторитарни правителства по цял свят. "Светът се превръща в много агресивно място, където хората сякаш много по-лесно прибягват до насилие", каза писателят в интервю за ДПА в Берлин."Хората на изкуството са станали мишена на авторитарните режими по целия свят", добави той.
Още: Oт паник атаките до писането на бестселъри: Деси Дюлгерян в Студио Actualno (ВИДЕО)
Още: "Годината на слона" - исторически роман, притча в стила на 1001 нощ
"Много се притеснявам за това, тъй като голяма част от тях са насочени към различни видове творци, не само писатели, но и музиканти и дори визуални артисти", допълни писателят. Рушди даде за пример китайския художник Ай Вейвей, който "е имал много проблеми в Китай". "Колкото по-авторитарно е едно правителство или лидер, толкова повече иска да има възможността да контролира историята", каза Рушди. "Творците са хора, които не се съобразяват с мирогледа на управляващите и имат различни възгледи за света. Поражда се конфликт, който води до това, че интелектуалците, писателите и художниците се превръщат в мишени."
Още: Салман Рушди: Доналд Тръмп е шут и лъжец
Салман Рушди и проблемите му с авторитарните режими
Още: Радослав Бимбалов и Георги Господинов сред номинираните за награда "13 века България"
Снимка: Getty Images
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Британският автор от индийски произход е смятан за един от най-значимите писатели на съвременната епоха. Живее под полицейска закрила в продължение на десетилетия, след като през 1989 г. иранският аятолах Хомейни издава фетва, в която призовава авторът да бъде ликвидиран, след публикуването на "Сатанински строфи".
През 2022 г. Салман Рушди стана жертва на нападение по време на литературна конференция в САЩ. Той бе тежко ранен и загуби едното си око, припомня БТА.
Още: Алекс Крос ни учи: "Не се страхувай от злото"
Още: Почина носителят на Нобелова награда за литература Марио Варгас Льоса
Още: Салман Рушди: Изкуственият интелект няма никакво чувство за хумор