ЕК обяви насоките за растеж на българската икономика

05 юни 2019, 18:15 часа • 2483 | прочитания

Европейската комисия препоръчва на България през 2019 и 2020 г. да вземе мерки, с които да подобри събираемостта на данъците върху горивата и труда. Нужно да се подобри управлението на държавните предприятия чрез приемане и въвеждане в действие на предстоящото законодателство, пишат от Комисията.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

От Брюксел препоръчват да се гарантира стабилността на банковия сектор чрез засилване на надзора, насърчаване на адекватна оценка на активите, включително банково обезпечение и насърчаване на функциониращ вторичен пазар на необслужваните кредити. ЕК изисква от България да осигури ефективен надзор и прилагане на законите за борба с изпирането на пари и да се засили небанковия финансов сектор.

Препоръчва се засилване на стабилността в сектора на автомобилното застраховане, като се предприемат действия срещу пазарните предизвикателства и оставащите структурни слабости.

Брюксел призовава страната ни да насочи свързаната с инвестиции икономическа политика към изследвания и иновации, транспорт (най-вече неговата устойчивост), водите, отпадъците и енергийната инфраструктура, както и към енергийната ефективност, като се вземат предвид регионалните неравенства и се подобри бизнес средата.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

България трябва да засили качеството на работната ръка чрез подобряване на уменията, включително дигиталните умения. Следва да се подобрят качеството, адекватността на трудовия пазар, както и обхватността на образованието и обучението, особено на ромите и другите групи в неравностойно положение.

Европейската комисия препоръчва да се вземат мерки за социално включване чрез подобрен достъп до равнопоставена заетост и социални услуги, както и по-добра подкрепа при минималните доходи. Трябва да се подобри достъпът до здравни услуги, включително като се намалят неофициалните плащания и се вземат мерки срещу недостига на професионалисти в здравеопазването.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес