Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Валентин Николов: България се нуждае от ядрена мощност

01 февруари 2013, 08:34 часа • 12127 прочитания

България се нуждае от ядрена мощност. Това призна пред БНТ директорът на АЕЦ "Козлодуй", съобщи БГНЕС.

По-рано миналата седмица това направи и вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков в интервю за Бизнес-ТАСС. Изказванията на двамата високопоставени чиновници от ГЕРБ контрастират с позицията заета от министър-председателя Бойко Борисов, който в началото на януари призова да се гласува с три пъти "не" на референдума, провел се на 27 януари.

Валентин Николов смята, че проведеният в неделя първи демократичен референдум е показал разделението на българското общество за бъдещето на ядрената енергетика.

Досега в дебатите по референдума нито един не се обяви против изграждането на 7-ми блок на "Козлодуй". Така че това ни насочва да положим повече усилия да се развие и тази тема. С по-малко средства можем да изградим седми блок, твърди Николов. Това негово изказване противоречи на международната практика досега, която показва категорично, че всеки забавен голям енергиен проект се оскъпява. Така през 2022 г., когато хипотетично най-рано можем да изградим 7 блок на Козлодуй, той най-вероятно ще струва на цената на двата блока в АЕЦ "Белене". А тази цена е ясно фиксирана в меморандума, подписан в края на ноември 2010 между НЕК, "Росатом" и "Фортум", 6,3 милиарда евро. Тази цена за двата блока беше призната на два пъти миналата седмица от министъра на икономиката и енергетиката Делян Добрев, с което се слага точка в спекулациите на управляващите от ГЕРБ.

ДКЕВР дори каза, че реакторът нищо не пречи да се сложи на площадката на 7-ми блок, твърди още Николов, който не е специалист в областта на ядрената енергетика. Неговите спорни твърдения се отричат от експертите, включително и на производителя на реактора "Росатом", които посочват, че това далеч няма да е толкова лесно, колкото ни се представя от днешните управляващи.

Николов смята, че, когато има политическа воля, всички процедури по 7 блок могат да се съкратят. Тук трябва да припомним думите на еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер от миналата седмица, който заяви, че ако България иска да изгражда нов блок в "Козлодуй", ще трябва да измине същия път, като за нова ядрена централа. Получаването на всички разрешения е много сложна процедура и ще отнеме няколко години, през които цената на бъдещата централа само ще нараства.

"Хубавото на "Козлодуй" е, че генерира достатъчно приходи. След като продължим лиценза за 5 и 6 блок, "Козлодуй" може да работи и да генерира средства, които да финансират един 7-ми блок. Ние работим по варианта 51% да е участието в 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй" и 49% да е участието на инвеститор", каза Николов. Разбира се, че имаме нужда от нов реактор в Козлодуй. Рано или късно 5-ти и 6-ти блок трябва да се изведат от експлоатация, те трябва да се заменят с нови мощности. През 2022 г. например, ако заработи 7-ми блок, той ще може да замени 5-ти и 6-ти блок, уточни Николов.

Редактор: Е. Гигова

 

 

 

Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес