Инвеститорът, който трябваше да построи ресторант, магазини и паркинг на брега при къмпинг „Градина” край Созопол, се отказа от проекта. Новината дойде непосредствено преди началото на проверката, която извърши по Южното Черноморие Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) в края на януари. Сега обаче отново дюните са на дневен ред.
Още: Община Бургас стартира нова инициатива "Здравен час край морето"
Още: Творците в Несебър излизат на протест, взеха им галерията
Еколози сигнализират, че на място продължава да се движи тежка техника. Освен това се оказва, че изкопни материали и земна маса се трупат върху близкия имот, на който по сведения на природозащитници има дюни.
"В съседните територии на "Градина", където има дюни, то е един имот, се разкарват тежкотоварни коли, има струпана и земна маса. За това подадох сигнал". Това заяви пред Actualno.com Тома Белев, председател на Асоциацията на парковете в България. Белев обясни, че е сезирал Регионалната инспекция по околна среда и водите в Бургас (РИОСВ-Бургас), тъй като е установил, че строителят е насипвал земна маса върху съседния на строежа имот, на който има дюни.
Още: В Бургас откриха първия регионален център за безплатна правна помощ
Още: Спортното училище в Бургас ще има нова сграда (СНИМКИ)
От проверката на РИОСВ-Бургас става ясно, че около изкопа на имота е концентрирана строителна техника, фургони и "депонирани земни маси". Според Белев инвеститорът не е спазил и отстоянието от 10 метра за строителство от границите на имота. Установено е, че в действителност има навлизане в съседните територии. Тома Белев е категоричен, че няма никакво основание депонираната маса да се складира върху дюните.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Флора 2025 в Бургас: Естетика и настроение в цветове
Още: Няма риск от воден режим в Бургаско, увери регионалният министър
Решението на РИОСВ-Бургас с дата 4 февруари 2019 г. гласи още, че "за установеното нарушение, възложителят на инвестиционното предложение е поканен за съставяне на акт за административно нарушение по реда на Закона за биологичното разнообразие".
Независимо от това обаче става ясно, че изкопът в имота е засипан, а строителните дейности - преустановени.
Още: Кметът на Бургас обсъди с регионалния министър ремонта на 4 пътни отсечки
Още: Пленер с кауза "Подари усмивка" обедини деца, ученици и студенти в Бургас