Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Богатството на българите расте, все повече нашенци работят на трудовия пазар в ЕС

03 май 2018, 15:05 часа • 2785 прочитания

Финансовото богатство на домакинствата се увеличава с 6.1 млрд. лева през 2017 г. – най-много от 2007 г. година насам, като достига 77.2 млрд. лева в края на изминалата година. Това става ясно от периодичния доклад „Лични активи в България: Финансово богатство и пазар на жилища“ за първо тримесечие на 2018 г., изготвен от Industry Watch.

"Ръстът на заетостта (с 4.4% средногодишно) и на средната заплата (с 10%) създава 5.1 млрд. лева допълнителен доход за заетите българи през 2017 г. Все повече българи намират реализация на европейския трудов пазар. По този начин емигрантските пари възлизат на 1 млрд. 953 млн. евро през изминалата година, нараствайки с 30% за година. Лихвите по депозитите вече не са значим източник на финансово богатство, добавяйки 183 млн. лева към годишните домакински бюджети", коментират още от изследователската компания.

Оттам посочват, че нагласите сред българските потребители са преобладаващо оптимистични и това намира израз в реализираните разходи както за краткотрайни, така и за дълготрайни стоки. Българите изглеждат и по-склонни да търсят заемно финансиране за своите покупки. Около една четвърт (24.3%) от допълнителното потребление през изминалата година е финансирано чрез потребителски заем. Все още обаче кредитната експанзия изглежда умерена в исторически контекст. За сравнение през 2008 г. половината увеличение на потреблението на гражданите беше финансирано с новополучен потребителски кредит.

Става ясно, че жилищното богатство се увеличава с 8.1 млрд. евро през 2017 г., основно заради отчетеното повишение на цените на апартаментите в страната. Цените на жилищата в страната се увеличават общо с 8.2% през 2017 г., или ръст вече четвърта поредна година. Според темпа на увеличение на цените през 2017 г. България изостава в ЕС единствено от Ирландия, Португалия, Словения, Холандия и Чехия, но е значително пред Румъния.

От Industry Watch отбелязват, че жилищните цени се покачват в 24 от 28 области през 2017 г. според данните на НСИ и консултантската компания. Столицата вече концентрира 36.5% от жилищното богатство на българските граждани, докато малко над една десета се формира от жилищата в област Варна. В областите Пловдив и Бургас е разположено около 9% от „реалното“ богатство на населението. Между 2 и 3% от жилищното богатство на българските граждани се намира в областите Русе, Благоевград, Велико Търново, Хасково и Плевен. В 18-те области с най-ниска стойност на имотите е концентрирано 18.2% от жилищното богатство, или два пъти по-малко от столицата София.

Специалният фокус на доклада се спира върху "Завръщането" на инфлацията, като става ясно, че измерена през индекса на потребителските цени, тя се ускорява до над 2% средногодишно в България през 2017 г., след като беше отрицателна в периода 2014-2016 г. Потребителската инфлация пък достига 2.2% средно за последните 12 месеца до март 2018 г.

Целият доклад на Industry Watch вижте тук

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес