България не успя засега с тактиката да забави пакет "Мобилност"

5177
България не успя засега с тактиката да забави пакет "Мобилност"
Снимка: БГНЕС

България и съюзниците ѝ не успяха поне да забавят движението на пакет "Мобилност" в Европейския парламент (ЕП), след като днес (10 януари) той премина скоростно през транспортната комисия на ЕП - с 27 на 21 гласа.

При обсъждането изрично беше споменат протестът на българските превозвачи в Брюксел днес (10 януари), но в крайна сметка беше наложено мнението, че по пакета е работено над една година и не може да има оправдание за забавяне. Румънският евродепутат Мариан-Жан Маринеску (от ЕНП) обаче настоя, че няма превод на документите и след като не са преведени на всички езици, трябва да има отлагане. Липсата на превод беше отречена от председателя на транспортната комисия – френски евродепутат. Избухна спор и с други евродепутати има или няма основание за отлагане, но председателят не позволи гласуването да се отложи.

Желязков: В пакета „Мобилност“ има антиевропейски досиета

Протестът на българските превозвачи и колегите им от Полша, Литва, Унгария, който ще се състои в четвъртък в Брюксел, не е израз на евр...

Тази тактика – на протакане, беше обявена публично в телевизионен ефир както от българския министър на транспорта Росен Желязков, така и на българските евродепутати Ангел Джамбазки, Андрей Новаков и Петър Курумбашев.

В крайна сметка бяха гласувани шест компромиса по досието с докладчик евродепутата Мерия Кайлонен от пакет "Мобилност" и абсолютно всичките бяха отхвърлени. Става въпрос точно за досието, което транспортният министър Росен Желязков определи като негативно за българската позиция. Беше поискано отново спиране на гласуването, тъй като няма съгласие по нито един от компромисните текстове, но това не беше прието.

Беше гласувано и другото досие – на евродепутата Вим ван де Камп, което се отнасяше за времето за шофиране и времето за почивка на професионалните шофьори. И тук бяха гласувани шест компромисни текста и по нито един не беше постигнато съгласие. Така и двата доклада, на двамата докладчици, бяха отхвърлени. Те касаеха времето за работа и времето за почивка на шофьорите, както и размерът на заплащането.

Приет обаче беше третият доклад – на германския евродепутат Исмаил Ертуг. И това досие по-рано сутринта днес беше определено от Росен Желязков като неблагоприятно за българската позиция.

Еврокомисар "шамароса" министър Желязков за пакета "Мобилност"

Европейският комисар по въпросите на транспорта Виолета Булц се срещна с транспортните министри на България, Унгария, Литва и Полша, с ...

Съгласно казаното по време на заседанието, гласуване на пакет "Мобилност" в пленарна зала на Европейския парламент ще има на 22 януари. Идеята е да може да има нови преговори с Европейския съвет през февруари, като мнозинството иска пакетът да бъде приет по време на сегашния мандат на Европейския парламент.

Българските тревоги

Основните са по отношение на намерението международните шофьори да се връщат задължително вкъщи след 4 седмици на работа, както и това да се отнася до камионите. Поне засега обаче има надежда да не бъде прието такова ограничение. Другото голямо притеснение е за командировъчните – защото средно щяло да е 10 евро на час и българските превозвачи не са готови да дават толкова пари. Също голяма тревога предизвиква искането шофьорите задължително да нощуват в хотели, а не в камионите си, но превозвачите ни настояват, че няма къде да оставят камионите на охраняеми паркинги и рискът да бъде ограбен товара става огромен. Отделно, евродепутатът Ангел Джамбазки смята, че може да има проблем и със застраховките – защото застрахователите може да не искат да плащат щета, ако шофьорът не е бил на място.

В крайна сметка, след днешното гласуване решението е и камионите да се връщат на всеки 4 седмици в страната, където е регистриран превозвачът. Европейският съвет обаче прие решение да се връща само шофьорът. Беше гласуван и компромис за каботажния превоз. Евродепутатите искат фирмите да имат право да извършват неограничен брой доставки в други държави на ЕС в рамките на 3 дни след трансгранична доставка. Сегашните правила позволяват три операции в рамките на 7 дни. С цел предотвратяване на непрекъснатия каботаж след този период няма да бъде позволено на камионите да извършват нови каботажни операции в същата държава в рамките на два дни и половина, след като са се върнали в държавата, в която е седалището на превозвача им.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

ЕЦБ: Очакванията за инфлацията на потребителите в еврозоната вървят надолу

Гвоздейков подписа с поляци за доставка на 7 двуетажни влака

Забрана за рекламата на хазарт мина на първо четене със заявки за бързо приемане

Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените в седмицата 20.04-26.04.24

Евтим Милошев очаква успешен летен сезон

СЗБ: Българските институции най-сетне поставиха туризма като приоритет

Кабинетът набързо осигури 250 млн. лева за комплекса "Мини Марица-изток"

Сделките с недвижими имоти в Европа удариха 13-годишно дъно

Окончателно: Либерализацията на пазара на тока се отлага

Българският транспортен сектор изисква незабавни действия от Брюксел в отговор на загуби от над милиард лева без сухопътен Шенген

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика