Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Енергийните абсурди - нямаме план за нова ядрена мощност

05 май 2015, 18:00 часа • 8954 прочитания

В плана на ЕСО не е предвидено да се строи нова ядрена мощност. Това заяви енергийният експерт Христо Казанджиев в коментар за последните коментари на АБВ и по-специално на Георги Първанов. Първанов натиска да се рестартира проекта „Белене” и вече поиска оставката на енергийния министър Теменужка Петкова.

Крайно учудващо Мария Капон нападна също правителството заради преговорите с Westinghouse за седми блок на Козлодуй. Може ли да караш производител да инвестира в твои реактори - все едно да си купиш автомобил от BMW и да поискаш компанията да плати примерно 40% от него, попита Капон и добави, че Борисов е на път да унищожи ядрената енергетика. Припомняме, че тя е лидер на т.нар. движение БелеНЕ.

Цената на тока

НЕК отдавна е във фалит и дължи милиони. Логично всички компании, които имат да вземат от НЕК, правят всичко възможно да си вземат дължимото, заяви Мария Капон. И даде пример с принципния договор с американските централи – там може да има намаление на цената да стоят централите в готовност, ако преди това НЕК върне 700 млн. лева дълг на тези ТЕЦ-ове.

Капон даде и интересно предложение – да се премахне ДДС върху цената на тока, след като и без това плащаме такса "задължение към обществото" (зелена плюс кафява енергия), както и пренос по мрежата. Това ще позволи задържане на цената с реална тежест, а не изкуствено. Ако това не стане, поскъпването на електричеството може да е 18-20% от 1 януари догодина – когато трябва да имаме либерализиран пазар, посочи Хиновски. А Казанджиев добави, че либерализацията ще изкара навън субекти, които сега продават на ниска цена на свободния пазар у нас – 75 лева за киловатчас. Няма обаче информация, че нашата бъдеща енергийна борса ще бъде свързана с други енергийни борси в ЕС още от 1 януари, 2016 година.

Мъката "Енергетика"

Според колегата на Казанджиев – Иван Хиновски, в българската енергетика има „кълбо от змии”, защото тя работи. Затова има твърде много бизнес интереси, а енергийните разходи представляват 30% от бюджета на българина, добави той в предаването „Лице в лице” на bTV. По статистика 60% от домакинствата в България дават 10% от доходите си за ток.

В целия цивилизован свят енергийният бизнес се дели от социалната функция. Нашата държава е длъжник – трябва да има прекатегоризация на бедните семейства, да се ползват еврофондовете. Вместо това бранш „Енергетика” спонсорира богатите потребители, убеден е Хиновски.

Големият проблем е свързан с доходите на населението, с провала на поредица от правителства в икономическата политика. Затова и енергетиката е избрана като удобен сектор за умовете на хората, смята Казанджиев. На преден план се изтъква нещо, което да поеме негативизма.

От осем години е блокирано хранилището край Галата, защото там интерес има компания на "Газпром". Мога това да го докажа с документи, каза Казанджиев, илюстрирайки как в енергетиката ни всички големи проекти за диверсифициране пропадат. Даден беше и пример пак от Казанджиев, че на практика имаме газова връзка с Румъния до Гърция и просто трябва козметична работа, за да заработи, но се оправдаваме с "усукана тръба".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес