Цената на тока на свободния пазар се определя от търсенето и предлагането. Говорим за пряко договоряне – между бизнеса и търговците на енергия. Така енергийният министър Теменужка Петкова отговори на оплакванията на големите работодатели, че токът за бизнеса е поскъпнал твърде много и исканията им държавата да се намеси.
Още: Манол Генов: Продуктовите такси за техниката трябва да бъдат увеличени
Още: ЕС ще намали вноса на пшеница и захар от Украйна с до 80 на сто
Още през 2015 година беше направена промяна в законодателството, която облекчава бизнеса относно зелената енергия и за година и половина българската индустрия и бизнес са спечелили 270 млн. лева. Такава помощ ще има до 2020 година, като всичко е договорено от ЕС, добави Петкова.
Ако някой разполага с данни, че има картел или картели на търговци на електроенергия, нека сезира Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), призова енергийният министър от ефира на bTV. И добави, че досега бизнесът е казвал само, че търговците на свободния енергиен пазар предлагали договори с по-високи цени. Тя не пожела да прогнозира колко биха поскъпнали основни стоки и услуги, тъй като трябва да се правят изчисления каква част от цената на производство се пада на тока.
Енергийният министър зае предпазлива позиция относно бъдещ строеж на АЕЦ "Белене", като каза, че първо трябва да се направи анализ за необходимостта от мощности и какви. Не трябва да се забравя и каква е посоката на Европа, стана ясно от думите на Петкова. Решение за АЕЦ "Белене" трябва да се вземе след широка дискусия, повтори за пореден път Петкова. Тя, обаче, беше категорична, че не може да се допусне пак грешката да се връща купено вече ядрено оборудване за жълти стотинки в Русия. Нашето желание е да дойдат стратегически инвеститори и те да предлагат условия, а ние да изберем най-доброто за България, завърши Петкова.
Още: АЕЦ "Козлодуй" включи 34 брегови помпи, за да работи нормално
Още: България излезе втора в ЕС по поскъпване на жилищата
Относно посещението през тази седмица в Азербайджан на премиера Бойко Борисов, Теменужка Петкова напомни, че са предвидени 1 млн. куб. метра годишно природен газ от Азербайджан през строящия се интерконектор с Гърция. Петкова похвали азербайджанската компания "Сокар", която, по думите ѝ, за по-малко от 2 години буквално е газифицирала цяла Грузия. С газификацията ще решим проблема с чистотата на въздуха, убедена е Петкова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Цените на храните отново тръгнаха нагоре
Още: "Голям и грозен законопроект": България и още 13 държави скочиха на Фон дер Лайен