Председателят на Асоциацията на банките се чуди какво още трябва да направим за влизане в еврозоната
По думите му невлизането в еврозоната е политическо решение, така че ако веднъж се реши да се влиза и да се направи приемането на повечето страни еднократно, това ще улесни изпълнението на критериите.
"Не бива да смятаме, че те трябва да си затварят очите за нас, защото България спазва всички критерии. Ако продължително спазваме критериите, би трябвало да няма никакъв проблем", допълни Андронов.
Служат ли банките в България на клиентите си или е обратното?
България е в стагнация, но печалбите на повечето банки растат постоянно - не защото са подобрили обслужването на клиентите си, а защото...
На въпрос дали въвеждането на еврото няма да доведе до проблеми в страната ни, Андронов отговори: „От 19 страни, въвели еврото, нито една няма паричен проблем. Поскъпването е силно преувеличено, то беше в рамките на 0,5% дефлация. Не би трябвало това да е проблем.“
Андронов увери, че в никакъв случай няма да има трус в страната - идеята на всички тези процеси е да се консолидират посредниците, да се намалят разходите.
По думите му „КТБ е съвсем различна и няма общо с банковия сектор като модел на банкиране. Банката почити не е работила с физически лица като кредитиране. Това, което е характерно за банките са онези кредити, които са използвани за недвижими имоти преди кризата."
Припомняме, че от МВФ уточняват, че на ниво банкова система следва да бъдат намалени необслужваните кредити, като специалистите обръщат внимание, че в България нивото е 13,7% от всички кредити към юни 2016 година, докато средното за ЕС е 5,5%!
Борисов: Банковата система в България е стабилна
За нас е от изключително значение стабилността на банковия сектор, за да не се допусне ситуация като през 2014 г., която костваше много...
Препоръките на МВФ
Постигнат е напредък в укрепването на банковия надзор след оценката през 2015 г. на съответствието на надзорните практики на БНБ с Базелските основни принципи, но са необходими още действия и ресурси.
Рамката за управление на кризи в банковия сектор е изградена на здрава основа, но предстоят още важни стъпки, включително одобряването на плановете за преструктуриране на системно важни местни банки и разработването на инструменти за осигуряване на възможност за ликвидна подкрепа от страна на централната банка, се казва още в прессъобщението на МВФ.
Експертите от фонда посочват, че има опасение, от практична гледна точка, че в случай на нужда няма да е готов навреме орган за предоставяне на спешна ликвидна помощ. От МФ разясняват, че МВФ дава независима, всеобхватна и задълбочена оценка на текущото състояние на финансовата система на страната и извършеното от регулаторните институции, в частност Българската народна банка (БНБ), през последните две години.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
Директорът на МВФ към България: Овладейте инфлацията
Денков: Газовата връзка България-Сърбия носи енергийна сигурност за целия регион
Енергийният министър: Оборудването на АЕЦ "Белене" струва повече от 1,2 млрд. лева
Ердоган: Спазваме ангажимента си за изграждане на газов хъб в Северозападна Турция
Икономическият министър покани корейски автомобилен гигант у нас
Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените към 08.12.23
Парламентът прие промените при данъците за гражданите, какво е новото?
Борисов: Разбрахме се за дерогацията, за да не стане като с приказката за двете козленца (ВИДЕО)
Редактор:
Евгения Чаушева
Етикети: Банков сектор МВФ Банкова система финансова система Световна банка