Социалният министър: Няма да има нов Кодекс на труда, тепърва ще решаваме какво променяме

1894
Социалният министър: Няма да има нов Кодекс на труда, тепърва ще решаваме какво променяме
Снимка: БГНЕС

Със социалните партньори се обсъждат промени с голям обем и от различен характер, а през следващата седмица ще има среща, за да се реши кои предложения да влязат в дневния ред на работната група към социалното министерство. Ще внесем окончателни предложения до 31 март. Това заяви на парламентарен контрол социалният министър Бисер Петков, като така повтори свои думи при медийни изяви.

Същевременно социалният министър подчерта, че всички дискусии между държава, работодатели и синдикати не предвиждат разработване на нов Кодекс на труда. Той каза и, че тепърва щяло да има диалог "следващата и по-следващата година" по идеи като работодателят едностранно да прекратява трудовия договор по своя инициатива (срещу 4-месечно обезщетение), да няма обезщетения при прекратяване на договора на служител в пенсия, освен ако той не си тръгва по инициатива на работодателя, да има срочен трудов договор за период от 5 години, да се въведе т.нар. договор с нулеви часове, да няма натрупване на платен отпуск при отпуск за майчинство и отглеждане на дете.

Договор с нулеви часове - с какво заплашва новото искане на работодателите

Договор с нулеви часове – това е едно от множеството искания за промяна на Кодекса на труда, които в последните дни се поставят о...

Специално за извънредния труд, Петков подчерта, че предложението на работодателите било да може да има до 300 часа извънреден труд годишно, но само при договорка между работодатели и работници т.е. със синдикат – колективен трудов договор. Не е ясно какво става, ако няма синдикат или бъде създаден такъв проформа.

Петков обаче беше обстрелян с въпроси за нощния труд и че там все още цената е 25 стотинки на час, а се говори само за безплатна храна по време на нощен труд, както и защо се прокарва идеята работата по график да стане 12 месеца т.е. двойно повече от сега, след като по европейски правила може да има най-много 4 месеца. Нощният труд е определен в наредба, а ние говорим за промени в Кодекса на труда, защити се министърът, но му беше напомнено, че в писмен отговор на предишен депутатски въпрос казал, че е добре нощният труд да бъде уреден в Кодекса по труда. По втория въпрос той обяви, че държавата предлага референтният период за работата по график да е от 1 до 4 месеца, но ако социалните партньори т.е. и синдикати, и работодатели са съгласни, можело да се стигне до 12 месеца.

Припомняме, че преди Петков вицепремиерът по демографската политика Марияна Николова каза, че всички обсъждани промени по Кодекса на труда са "въпрос на социален диалог".

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Официално: Над 1,1 милиарда е печалбата ни от "Турски поток" досега

Енергийният министър заминава за Турция да предоговаря с "Боташ"

Най-големият безмитен магазин в България отвори врати

Повече компании в България смятат да наемат нови служители през летния сезон

ЕЦБ: Очакванията за инфлацията на потребителите в еврозоната вървят надолу

Гвоздейков подписа с поляци за доставка на 7 двуетажни влака

Забрана за рекламата на хазарт мина на първо четене със заявки за бързо приемане

Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените в седмицата 20.04-26.04.24

Евтим Милошев очаква успешен летен сезон

СЗБ: Българските институции най-сетне поставиха туризма като приоритет

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика