Всеки трети работодател в България не успява да намери квалифициран персонал, сочат данни на европейската статистика. Най-сериозен глад за кадри има в сферата на мениджмънта, маркетинга и IT индустрията.
Още: Под знака на САЩ: Първа истинска стъпка за изграждане на нови реактори в АЕЦ Козлодуй
Още: Замразяване или падане на цените: "Пиянството на един народ" в 21 век
10% образовани млади хора са зад граница - работят и учат. Преди нас е само Румъния. Основната причина е заплащането. 20% от тези хора са готови да се върнат.
Добрата новина е, че все повече фирми предлагат възнаграждение, равно на европейското – топ мениджърите у нас стигат до 120 000 евро годишни доходи. У нас поприще се предлага най-често в сферата на мениджмънта, маркетинга и IT услугите. Заплатите са различни, но и стандартът е различен, припомнят експерти.
За да преодолеят липсата на подготвени кадри, все повече фирми насочват вниманието си към българите зад граница.
Още: Петролът и цените му дотук се подиграват със заканите на Тръмп за нови мита и вторични санкции
Още: Държавните магазини на Пеевски - капка в морето или "тефтери на вересията": Анализ
Статистиката отчита, че през последните месеци Brexit е накарал голяма част от високо образованите българи с интерес към добре платените професии да потърсят път към родината.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руски петрол: Тръмп загатна за още удари срещу партньори на Путин (ВИДЕО)
Още: Тръмп готов да удари с високи мита и компютърните чипове (ВИДЕО)