Най-големите германски автопроизводители - Volkswagen AG, Daimler AG, BMW AG и Opel, се съгласиха да изтеглят в сервизите си 5,3 млн. автомобила, оборудвани с дизелови двигатели. На машините ще бъде сменен софтуера на моторите, като целта е снижаване на емисиите на азотния диоксид.
Още: Митата на Тръмп ще лишат света от легендарни мотоциклети
Още: Три причини винаги да държите резервоара пълен
Решението бе взето на среща в Берлин, в която участваха представители на асоциацията на автомобилните производители в страната и на правителството. Отбелязва се, че цифрата 5,3 млн. включва вече отзованите в сервизите автомобили на Volkwsgen, които са 2,5 млн. на брой и също ще бъдат ремонтирани.
Срещу задължението да сменят софтуера на дизеловите коли от страна прозводителите, правителството на Германия няма да забранява превозвните средства с такъв тип двигатели, а само ще въведе нови изисквания за нивата на вредните емисии. При по-новите модели то ще бъде постигнато с промяна на софтуера, което ще намали разходите на компаниите-производители.
На свой ред те обещават, че ще поемат всички разходи по ремонта на колите. Той ще отнеме не повече от половин час, като няма да влоши основните характеристики на превозните средства, най-вече мощността им и разхода на гориво. Повечето от автомобилите, които ще бъдат ремонтирани, отговарят на стандарт Евро-5, но има и такива с най-новия - Евро-6.
Още: Как да разберем дали съединителят е за смяна?
Още: Mercedes премахва разликите в дизайна на моделите си
Според екперти, с приетото решение германските производители печелят две основни неща – пари и време. Големите концерни се нуждаят от средства, които ще дойдат именно от продажбата на дизелови автомобили. Парите ще бъдат инвестирани в разработката на технологии за електрически превозни средства, като целта е да бъде наваксано изоставането от лидера в този отрасъл Tesla, както и от набиращите скорост производители на екологично чисти превозни средства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-честите грешки, които собствениците на електромобили допускат
Още: Възможно ли е смесване на масла с различен вискозитет при доливане?
Самата среща между представителите на производителите и на властите бе съпътствана от протести, организирани от екологични организации. Петима активисти на Gerenpace, оборудвани с екипировка за алпинисти, се изкачиха върху сградата на Министерството на транспорта на Германия, в която се проведе срещата, като прекараха там почти цял ден вчера.