Престъпниците използват определени модели на действие, преди да откраднат кола. Те проверяват собственика и превозното средство. Въз основа на косвени фактори може да се разбере, че някой е хвърлил око на автомобила.
Крадците на коли никога не извършват престъпление без подготовка. Те дълго време проследяват набелязания автомобил, проверяват системите му за сигурност и оценяват способността на собственика да реагира на алармени сигнали.
Още: Експерти по кражби посочиха най-уязвимите места в колите
Следователно, ако кола попадне в полезрението на престъпниците, нейният собственик, като правило, може да открие следи от подготовка за кражба по незначителни признаци.х След като получи такива „предупреждения“, той може да защити превозното средство, като го премести на друго място или го скрие на охраняем паркинг. И все пак - какви са тези признаци на внимание от страна на престъпниците?
Телефонни разговори
Кражбата започва с телефонни обаждания, за да се установи наличието на охранителни системи. Престъпниците се представят за служители на автокъща или сервиз, където автомобилът е бил обслужван наскоро, и задават въпроси за това как работи инсталираното оборудване и дали има някакви проблеми с него.
Крадците също така често откликват на обяви за продажба на автомобил, публикувани в сайтове за продажби. В този случай те могат не само да се информират за състоянието на системите за сигурност, но и лично да огледат автомобила, представяйки се за купувачи.
Фалшиво-положителни резултати
Опитите за намеса могат да бъдат обозначени с „грешки“ в системата за сигурност. Всякакви фалшиви аларми, фалшиви сигнали или друга странна електронна активност може да показват, че колата наскоро е била обект на натрапници. Става още по-лошо, когато колата внезапно се окаже отключена. Може би някой е изплашил крадците.
Още: Експерти предупредиха за нов вид кражби на автомобили
Най-очевидното доказателство за опит за взлом са следи от физическо въздействие върху тялото, а именно огънати калници, откъртена с отвертка ключалка и др. След това трябва да подадете сигнал в полицията.
Ако алармата на колата ви се включи през нощта, не бягайте към нея възможно най-бързо. По-добре е първо внимателно да огледате автомобила отстрани и да се уверите, че няма никой наблизо. Възможно е престъпниците умишлено да задействат охранителната система и да чакат в храстите собственикът с ключовете, за да извършат обикновен грабеж.
Клонка на капака или листовка под чистачките
Често собствениците отиват на почивка и оставят колата без надзор. Тогава крадците имат допълнителен стимул да се опитат да го отворят. Най-лесният начин да проверят дали автомобилът е под наблюдение от собственика е да се постави листовка или брошура под чистачките. Още по-добре е да се сложи клонка от дърво на предния капак. Ако собственик проверява автомобила, той ще ги изхвърли. В противен случай клонът ще лежи няколко дни.
Посещение от непознати може да бъде индикирано от мръсотия в интериора или необичайни петна по таблото, както и отворено жабка. Възможно е крадците да са се опитвали да получат достъп до диагностичния конектор, за да деактивират имобилайзера, но някой ги е изплашил.
Най-често нападателите се връщат, когато има поръчка за колата и довършват започнатото. Те са ограничени във времето и им е неудобно да търсят нова жертва. Ето защо, ако забележите признаци на чуждо внимание, е по-добре да преместите колата си и да я скриете от погледите на престъпниците. След няколко седмици те ще загубят всякакъв интерес към нея.