От 1 септември в страните от ЕС са в сила нови сертификационни изпитания за вредните емисии, отделяни от двигателите на автомобилите. Без те да бъдат покрити нито една нова кола няма да може да излезе на пазара. Тестовете преминават на два етапа – лабораторен WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure), и в реални уловия на движение - RDE (Real Driving Emissions).
Още: Митата на Тръмп ще лишат света от легендарни мотоциклети
Още: Три причини винаги да държите резервоара пълен
Новият регламент заменя действащия досега NEDC (New European Driving Cycle), който бе въведен още през 70-те години на миналия век. Според всички експерти, той не отразява реалните условия при експлуатация на превозните средства. Влизащите в сила тестове не само дават по-надеждни резултати, но и ще повишат конкуренцията между автомобилите производители.
Съобщава се още, че за тестовете WTLP е разработен една методика на провеждане, която може да се повтаря в лабораторни условия във всяка една държава в Европа. Що се касае до изпитанията RDE, те ще се провеждат на стандартни пътища, като са указани техния тип, както и съпътстващите условия. Тези изпитания обаче не са строго стандартизирани и се допускат отклонения.
Проблемът с несъответстващите реални показатели на вредните емисии, отделяни от автомобилите, се появи още през есента на 2015 г., когато избухна скандала с манипулираните двигатели на концерна Volkswagen. Под подозрение се оказаха не само коли в САЩ, но и в Европа, като пострадаха марките Volkswagen, Audi, Porsche, Skoda и Seat.
Още: Как да разберем дали съединителят е за смяна?
Още: Mercedes премахва разликите в дизайна на моделите си
По-късно концернът Daimler също бе обвинен в продажбата на милиони дизелови автомобили, при които вредните емисии в реални условия са в пъти по-високи от тези, които се показват при тестове. Всичко това в крайна сметка доведе и до промяна на досега действащия правилник за провеждане на изпитанията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-честите грешки, които собствениците на електромобили допускат
Още: Възможно ли е смесване на масла с различен вискозитет при доливане?