Американският президент Доналд Тръмп често попада в информационния поток заради екстравагантни изказвания и идеи, а някои от пиперливите си идеи тръгва да превръща и в реалност. Една от последните, която защитава и всъщност не е негова, е използването на ядрено оръжие срещу урагани. Тръмп всъщност засега говори за това като възможност, макар че официално отрича, и иска да знае повече, но учени са категорични, че няма как такава идея да бъде приложена на практика.
Още: Сривът в Испания показа: Европа трябва да се стреми към "зелена" електрическа мрежа
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
Националната агенция на океанските и атмосферни изследвания (НАОА) каза, че "резултатите от подобно нещо биха били опустошителни". От НАОА заявиха, че взривяването на атомна бомба в окото на бурята, "вероятно дори няма да промени пътя ѝ". Същевременно, радиацията щяла да бъде разнесена от ветровете и да зарази сушата.
Според НАОА, основното предизвикателство е количеството енергия, която е необходима, за да се промени посоката на един ураган. Топлината, излъчвана от средно голяма буря от този вид била равна на взривяването на 10-мегатонна атомна бомба всеки 20 минути.
Въпреки, че механичната енергия на атомната бомба е близка до тази на урагана, фокусирането дори на половината от нея върху едно място в средата на океана би било почти невъзможна задача.
Още: Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)
"Атакуването на слаби тропически депресии, преди да са имали шанса да прераснат в урагани, също не е обещаваща тактика. Около 80 такива депресии се формират всяка година. Типично от тях виждаме 5 да прерастват в урагани. Няма как да се предскаже предварително коя ще се превърне в ураган", казват от НАОА.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Глобалното затопляне променя телата ни. На какво ще заприличаме?
Още: Учени алармират: Този орган ще пострада най-много от глобалното затопляне
Идеята да бъде атакуван ураган с ядрено оръжие не е нова и не на Доналд Тръмп. През 50-те години на XX век американски учен предложил да се проведе такава атака. Според Шарън Скуасони, професор в университета "Джордж Вашингтон", бомбардирането на урагани е част от списък, съставен през 50-те, когато ядреното оръжие е било новост. Списъкът бил разработен от правителството и включвал "фантастични и леко налудничави идеи", казва Скуасони.
В следващите близо 20 години, САЩ взривили 31 атомни бомби в 27 теста, за да проверят дали ядреното оръжие може да се използва за копаене на канали, създаване на мини за добив на ценни суровини или изкуствено създаване на пристанища. След като опасностите от радиацията станали по-ясни, идеите били изоставени.
Сезонът на ураганите в Атлантическия океан е от началото на юни до края на ноември. Пикът му е през септември, когато водата е най-топла. Експертите очакват 2019 година да е по-тежка от обичайното, като предвиждат формирането на 5 до 9 урагана, като 2 до 4 от тях ще бъдат много големи. Досега през 2019 година в Атлантическия океан се формираха 4 бури, които бяха достатъчно мощни, че да получат имена.
Още: Мащабни валежи, наводнения и два циклона: Времето около и след Великден
Още: Meteo Balkans: Геомагнитна буря клас G1-G2 ни застига до дни