Институт GATE и Столичната община с фокус върху градските данни в изложбата „Картите на София“

08 май 2025, 12:58 часа • 292 | прочитания

Институт GATE представя съвременните концепции за управление на града, базирани на цифровия двойник на София, в изложбата „Картите на София“. Те слагат фокус върху градските данни при създаване на политики за развитие на градската среда и улесняват иновациите. Експозицията може да бъде разгледана на „Моста на влюбените“, НДК до 20 май 2025 г. Изложбата „Картите на София“ представя общо 60 пана, проследяващи развитието на София през годините. Те разкриват как са се оформяли кварталите, как се е развивала инфраструктурата, транспортната мрежа, зелените площи, ВиК мрежата – не просто планове и чертежи, а живата история на града до днес и с поглед в бъдещето.

Експозицията, организирана от Столичната община, включва визуализации и карти от: институт GATE, ОП „Софияплан“, „ГИС – София“ ЕООД, Боян Юруков, НПО „Данни за добро”, Фондация „EдноДърво“, „Софийска вода“, част от "Веолия".

Вдъхновението за изложбата дойде от това, че искахме да видим какво е имало в София преди, какво има сега и какво можем да имаме в бъдеще“, каза по време на откриването на изложбата зам. кметът на София по дигитализация, иновации и икономическо развитие Иван Гойчев. Той обърна внимание на това, че за да можем да видим „Картите на София“ са необходими доста данни и поясни:

За да можем да си представим какво може да бъде напред, ние трябва да прожектираме състоянието на въздуха, трафика, зелените площи в бъдещето, така че да си представим какво искаме от този град. Направихме и един конкурс, за да разберем какво мечтаят децата за града ни. И една от рисунките съвсем конкретно показва една много зелена София. Как ще стане това? Разчитаме на помощ от институти като GATE, чиито изследователи и експерти помагат много за обработката на данните, анализите и визуализациите, така че тези карти да започнат да говорят и да ни подсказват стъпките, които трябва да изпълним“, разказа още Иван Гойчев. 

За мен това не е само изложба, а прозорец към дигиталното сърце на София, което се надявам да тупти все повече сред нас“, каза от своя страна проф. Десислава Антонова – ръководител на направление „Градове на бъдещето“ на институт GATE, развиващ Цифровият двойник на столицата. -  Ние като изследователи често говорим за умни градове, за изкуствен интелект, за дигитални технологии, но как можем да ги усетим, пипнем и видим? Тази възможност ни предоставя изложбата „Картите на София“. Зад всяка карта, зад данните и визуализациите стои едно голямо пътешествие и то води към Цифровия двойник на София. Ние започнахме с разпокъсани данни, с изолирани градски сценарии, но сега пишем една нова история, която свързва институциите с гражданите, която свързва нас хората.

Проф. Петрова-Антонова обърна внимание на това как цифровите технологии могат да превърнат София в едно по-добро място за живеене. Защото, по думите й „градът се строи не с бетон и асфалт, а с информирани решения за трафика, за околната среда, за това, което ни заобакаля. И тези информирани решения се водят от данни“.

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес