Представете си скала, движеща са между Марс и Юпитер, чиято стойност се оценява на 10 000 квадрилиона долара. Това не е преувеличение. Нарича се Психея 16 и е едно от най-загадъчните и желани небесни тела в Слънчевата система. Богатството, намиращо се на астероида, е толкова огромно, че ако можеше да бъде пренесено на Земята и разпределено, всеки жител на планетата би станал мултимилиардер.
Защо е толкова ценен този астероид
Астероидът, който е с диаметър около 220 км, е съставен предимно от тежки метали: желязо, никел и вероятно платина, злато и други редки елементи. Толкова много, че според изчисленията стойността му далеч би надхвърлила цялата световна икономика, която е около 100 трилиона долара годишно, като я умножим по сто милиона. В буквалния смисъл на думата.
Още: Сияещо око: Нарекоха астероид с древното име на български град
Въпреки че звучи като сценарий за научна фантастика, НАСА се е заела с него много сериозно. Мисията „Психея“, която стартира през октомври 2023 г., вече е на път към астероида. Очаква се тя да пристигне през 2029 г. и да обикаля около него в продължение на две години. Основната цел е по-скоро да разбере как се е образувал този обект. Учените смятат, че това може да е оголено ядро на пропаднала планета: остатък от ранните дни на Слънчевата система, когато световете все още са били в процес на изграждане (и разрушаване).
И още: последните наблюдения с телескопа „Джеймс Уеб“ откриха признаци на окисляване и дори вода на повърхността му. Това предполага, че Психея е не само мина с цени материали, но и естествена лаборатория за неочаквани геоложки процеси.
Бъдещето на Психея 16
Какво ще стане, ако един ден успеем да използваме ресурсите му? Мечтата за добив на полезни изкопаеми в космоса, която вече започва да се очертава като индустрия на бъдещето, представлява тревожен сценарий. Освобождаването на такова огромно количество метали като тези, съдържащи се в Психея, на земния пазар би довело до драстичен спад на цените. Желязото би станало безценно. Същото би се случило и със златото, платината и никела. Валутите биха били засегнати. Минните сили биха се сринали. Това би било по-голямо сътресение от всяка регистрирана криза на фондовия пазар. Но това може да бъде и началото на нова ера: на постземна икономика, основана на ресурси от космоса, с орбитални станции, лунни колонии и технологии, задвижвани от йонни двигатели.
Още: Чиксулубският астероид унищожил динозаврите, но дал тласък на живота в океана