Водата на Марс е затворена в капани

8888
Водата на Марс е затворена в капани
Снимка: NASA

Планетолози от университета Джордж Мейсън са установили, че само взаимодействието на слънчевия вятър с атмосферата на Марс не може да обясни загубата на всички повърхностни води. Според изводите на учените, публикувани в изданието Science, в този процес също ключови роли са изиграли такива фактори като метеорологични гравитационни вълни, конвекция и прашни бури.

Известно е, че под въздействието на ултравиолетовите лъчи в долната част на атмосферата настъпва фотолиза на водата, тоест разлагане на молекулите на кислород и водород, които след това се отнасят в Космоса. В продължение на милиарди години това е довело дотам, че от повърхността на Червената планета са изчезнали всички повърхностни водоеми. Но в новото изследване учените оспорват тази гледна точка и предлагат нови механизми, които допринасят за фотолизата.

Експертите демонстрирали, че водата може да е била транспортирана от долните в горните части на атмосферата, преди да се подложи на фотолиза. Този пренос може да е улеснен от комбинация от причини като конвективни течения на ниска надморска височина, прашни бури или вътрешни гравитационни вълни - колебания в атмосферата, причинени, наред с други неща, от силата на гравитацията.

Учените аргументират своята хипотеза с това, че загубата на вода на Марс продължава и протича основно през лятото, когато започва сезонът на глобални прашни бури. Това може да доведе до изтласкването на молекулите на водата и водорода в горната атмосфера. За изтласкването допринасят и гравитационните вълни, тъй като те осигуряват взаимодействието между долните и горните слоеве на газовата обвивка.

Китайският крак иска първи да стъпи на Марс

През 2017 година Доналд Тръмп нареди на НАСА да спусне хора на Марс към 2033 година. Датата официално беше скрепена в Закона за разреше...

Според друго изследване „загубената“ вода на Марс е затворена в глина на 30 км дълбочина. Нови данни от университета в Бингамтън, САЩ, свидетелстват, че на Марс някога са текли реки и е имало езера. Вероятно това е било преди около четири милиарда години, а сега голяма част от водата на Червената планета се крие на няколко километра под повърхността.

Изследователите смятат, че водата се намира в капани в глинести минерали (смектит), разположени на 30 км под повърхността на Марс. Тази теория не е нова, но изследването за първи път говори за това колко дълбоко може да се намира смектитът. Учените са открили, че богатият на желязо смектит, най-стабилната форма на това вещество, може да се образува само на дълбочина 30 километра, а това е много по-дълбоко, отколкото се смяташе преди.

Авторите на изследването разказват, че доскоро много учени са смятали, че всяка вода, съществувала някога на Марс, присъства във вид на лед на полярните му шапки. Но на повърхността на Червената планета няма достатъчно лед, който да съответства дори на най-ниските оценки на количеството вода, съществувала някога на Марс.

В рамките на новото изследване учените открили богат на желязо смектит, който на 30 км дълбочина се е стабилизирал при температура от около 600°C. Тогава станало ясно, че този минерал може да е резервоар на „загубената“ марсианска вода.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КОСМОС:

Защо е толкова трудно да изпратим хора отново на Луната?

Решаващо развитие тласка инженерите към пътуване, по-бързо от светлината

НАСА откри гладко като стъкло езеро на юпитеровия спътник Йо (ВИДЕО)

Промяна в прогнозата - силна магнитна буря за 22 април 2024 г.

Магнитни бури за седмицата 22-28 април 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Непозната планета в Слънчевата система: учени твърдят, че са открили доказателства

Недалеч от Земята е открита черна дупка с рекордна маса в нашата Галактика

Учени разкриха тайната на "сърцето" на Плутон

Големият взрив е мит. Вселената няма нито начало, нито край – според противоречива теория

Магнитни бури за седмицата 15-21 април 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Космос