Тъмната енергия представлява 66,2% от масата на Вселената

20 октомври 2022, 09:25 часа • 5442 | прочитания

Нобеловият лауреат Адам Рийс (2011) и колегите му са получили уточнени данни за структурата на Вселената, показващи, че тъмната енергия представлява около 66,2% от общата маса на Вселената, докато останалите 33,8% са заети от видимата и тъмната материя. Работата е публикувана в The Astrophysical Journal. Резултатите бяха обявени от пресслужбата на Харвард-Смитсъновия център по астрофизика (CfA).

Още: Първите свръхнови във Вселената вероятно са създали вода

Още: Магнитна буря за четвъртък, 1 май 2025: Прогноза от САЩ

„Усъвършенствахме основните космологични параметри, като анализирахме взривовете на повече от 1500 свръхнови от тип Ia. В много отношения нашият проект Pantheon+ е кулминацията на повече от две десетилетия усърдно сътрудничество между теоретици и експериментатори, насочено към разкриване на природата на Космоса“, казва Адам Рийс, професор от университета Джон Хопкинс в Балтимор (САЩ).

В края на миналия век, докато наблюдавали свръхнови от тип Ia, Рийс и колегите му открили, че Вселената не просто се разширява, а го прави все по-бързо и по-бързо. Причината за ускореното разширение на нейните граници, както смятат физиците днес, е така наречената тъмна енергия – мистериозна субстанция или свойство на пространството, чиято природа остава една от главните загадки на съвременната наука.

Според старите оценки на учените тъмната енергия представлява приблизително 68% от общата маса на Вселената, докато видимата и тъмната материя представляват приблизително 5% и 26% от общата маса на Вселената. Тези стойности, както отбелязва Рийс, са много приблизителни поради малкия брой наблюдения. Този факт, както и наскоро откритите аномалии в скоростта на разширение на Вселената, накарали водещи космолози и астрономи наблюдатели да стартират проекта Pantheon+ през 2019 г.

Още: Физик смята: Гравитацията допълнително подкрепя теорията, че живеем в симулирана вселена

Още: Пренаписваме Слънчевата система: Появи се Девета планета, скрит гигант отвъд Плутон със смразяващи температури

Двойна точност на измерване

Като част от тази инициатива учените продължили да наблюдават експлозиите на свръхнови от тип 1, като използвали и други подходи за изследване на триизмерната структура на Вселената, включително наблюдения на променливи звезди цефеиди. Това позволило на учените да определят точните разстояния между Млечния път и далечните галактики и да преценят скоростта, с която те се отдалечават една от друга под действието на тъмната материя.

Общо астрономите и космолозите са проследили взривовете на повече от 1500 хиляди свръхнови от тип Ia, а също така проучили подробно четири дузини далечни галактики, в които са се случили такива експлозии на звезди и където присъстват цефеиди. Техните периодични колебания в яркостта позволили на космолозите да изчислят точно разстоянието на тези галактики от Млечния път.

В резултат учените удвоили точността на измерванията на космологичните параметри, включително скоростта на разширяване на Вселената, както и дела на тъмната енергия, видимата и тъмната материя. Първият показател, както отбелязва Рийс, остава аномално висок за близките обекти – 73,4 километра в секунда на мегапарсек (3,2 милиона светлинни години). Това станало още един аргумент в полза на съществуването на аномалии в процеса на разширяване на Вселената, открити от Нобеловия лауреат и колегите му през 2016 г.

На свой ред новите изчисления на Рийс и колегите му показали, че делът на тъмната енергия по-рано е бил малко надвишен – всъщност той е 66,2%, а не 68%, както се смяташе. По същия начин общият дял на видимата и тъмната материя е около 33,8%, а не 31%.

Още: Ще разкрие ли следващият папа какво знае Ватиканът за извънземния живот?

Още: Магнитна буря за вторник, 29 април 2025: Прогноза от САЩ

В близко бъдеще учените планират да изчислят как получените от тях промени в космологичните параметри ще повлияят на характера на разпределението на галактиките и на облика на Вселената като цяло.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Раждането на черна дупка ударило земната атмосфера

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес