Специализираният наказателен съд остава най-натоварен от окръжните съдилища в страната, отчете председателят му съдия Мариета Райкова в доклада за работата му през 2020 г., предаде БГНЕС.
Още: Заместителят на хероина: Фентанилът навлиза ударно и взима все повече жертви у нас
Още: Неясни са причините за инцидента в завод "Арсенал", при който загина работник
През отчетения период магистратите от съда са работили върху 1363 наказателни дела от общ характер, завършили с 220 осъдени лица и 70 оправдани.
През миналата година магистратите са дали 2 798 разрешения за използване на Специални разузнавателни средства (СРС).
От своя страна ръководителят на Апелативния специализиран наказателен съд отчете 680 дела за 2020 година, разгледания от общо 15 съдии, подчертавайки, че всички те се отличават с голяма фактическа и правна сложност. 52 са били въззивните дела от общ наказателен характер и 628 въззивни частни дела. През 2020 г. са постъпили 71 искания за СРС-та, съобщи още той.
Още: Невиждан дрифт: Тежка катастрофа се размина на косъм (ВИДЕО)
Още: Мъж загина, а жена е в тежко състояние след катастрофа край Ямбол
Магистратите подчертаха още, че Националното бюро за контрол върху използването на СРС-та е извършило проверка на дадени разрешения, без да са установени нарушения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Локализираха големия пожар край Айтос
Още: Взрив във военния завод "Арсенал" в Казанлък, има загинал
Председателите на специализираните съдилища още веднъж препотвърдиха позицията против тяхното закриване, какъвто дебат бе повдигнат след приемането на първо четене на промени в Закона за съдебната власт и НПК. На въпрос защо председателят на ВКС Лозан Панов не изрази подкрепа за магистратите по този въпрос, председателят на Апелативният специализиран съд Георги Ушев отговори: „Аз лично не съм и очаквал подкрепа от него“.
Според магистратите с евентуалното закриване на специализираното правосъдие се засяга независимостта на съдиите.
„Не се притесняваме за нашия статут. Ако желаем, ние можем да остане в съдебната система. Това, което ни притеснява, е накърняване на нашата зависимост при разглеждане на делата“, посочи той за законопроекта.
Още: Митов е започнал структурни промени в "Пътна полиция" (ВИДЕО)
Още: Лихварство, рекет и изнудване: Арести в Разлог