Варненският окръжен съд отказа екстрадицията на 67-годишна жена с двойно гражданство – руско и арменско, издирвана от руските власти за тежки финансови престъпления. Според информация на съда, срещу нея в Руската федерация се води разследване за организиране и ръководене на престъпна група, занимаваща се с имотни измами и пране на пари.
През декември 2024 г. съдът в Сочи издава международна заповед за издирване чрез Интерпол. Според обвинението, между 2018 и 2021 г. жената е придобила по престъпен начин 18,6 хектара земя, като нанесените щети за руската държава възлизат на 1 милиард рубли. Властите твърдят, че придобитите имоти са били препродадени, а паричните средства – преведени по сметки на офшорни компании. Още: Нечовешко отношение в България: Призив за защита на саудитски дисидент
В началото на юни тази година жената е задържана във Варна. Съдът постановява домашен арест за срок от 40 дни, за да даде време на Русия да представи необходимите документи по искането за екстрадиция.
Руското законодателство предвижда наказание до 10 години лишаване от свобода за престъпленията, в които жената е обвинена. Анализът на делото показа, че описаните деяния биха представлявали престъпления и по българския Наказателен кодекс, съгласно изискванията на Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест.
Няма гаранция за човешките права
В хода на съдебното заседание обвиняемата отказва доброволно да бъде върната в Русия. Нейният адвокат подчертава, че тя живее постоянно в България от 2017 г. и че Русия вече не е страна по международни споразумения за защита на човешките права.
След като разгледа всички материали по делото, Варненският окръжен съд заключи, че макар формално да са налице основания за екстрадиция, тя не може да бъде допусната. Причината е, че от 16 март 2022 г. Руската федерация вече не е член на Съвета на Европа, което означава, че Европейският съд по правата на човека не може да осъществява надзор върху защитата на човешките права в страната. Още: Екстрадират във Франция българин, издирван за вандализъм срещу мемориал на Холокоста
С оглед на това съдът отказа екстрадицията и измени мярката за неотклонение на жената от домашен арест в подписка до влизане в сила на съдебното решение.
Решението подлежи на обжалване в седемдневен срок.