Скулптурите на древните култури, било то Гърция, Египет или Рим, първоначално не са били просто безцветни статуи с празни очни кухини. В древни времена те изглеждали много по-„живи“ и цветни. Нека да разберем защо виждаме празни очни кухини в повечето скулптури, оцелели до наши дни, и как художниците от миналото са дарили произведенията си с изразителност.
Още: С какво червено вино върви най-добре свинското месо
Още: Най-добрата рецепта за домашна баклава
1. Скулптурите първоначално са били боядисвани
Още: Атракция в Южния парк - Водна паша (СНИМКИ)
Още: По какво гръцката баклава се различава от турската?
Още: Как да отглеждаме киви и да се радваме на голяма реколта?
Противно на популярния мит, древногръцките и римските статуи са били боядисвани. Използвани са минерални и растителни пигменти, за да се придадат на скулптурите реалистични детайли, от цвета на кожата до очите и устните. Немският изкуствовед от 18-ти век Винкелман, който пръв изучава античните скулптури, погрешно приема, че те винаги са бели. Днес изследователите са доказали, че полихромът (многоцветният) е бил ключова част от древната скулптура и ярките цветове са избледнели с времето заради метеорологичните условия и влиянията на околната среда.
Още: За какво трябва да внимаваме, когато купуваме мандарини?
Още: Ето кои са невероятните ползи на мандарините
2. Очите са създадени с инкрустация
В много култури очите на статуите са правени отделно и фиксирани във вдлъбнатини. Например, в Гърция са използвани стъкло, бронз и дори скъпоценни камъни, за да придадат на очите „жив“ блясък. В Египет са използвани кристал и мед, които създават драматичен вид. Тези материали били изгубени с течение на времето, оставяйки очите празни. Често заради разградилите се лепила и мастики очите изпадали, придавайки на скулптурите „слап“ вид.
Още: Този ритуал ще ви донесе късмет през 2025 - отнема само 3 минути, а ефектът не закъснява
Още: Как най-ефективно се суши чубрица
Още: Скоро в Южния парк: "Водна паша" (СНИМКИ)
3. Тежки изпитания на времето и варварство
Хилядолетията под земята или на открито са дали своето - цветовете са изчезнали, а много инкрустирани детайли са изгубени. През римската епоха някои статуи дори са били претопявани, а камъните, които са украсявали очите, са били премахвани и използвани повторно. По-късно, през епохата на християнството, езическите статуи са унищожени или счупени, така че само фрагменти от някогашната им красота са достигнали до нас.
Още: Градините на твореца Ангел Каравланов нарастват с всеки изминал ден (СНИМКИ)
4. Влиянието на Ренесанса върху възприемането на античната скулптура
Ренесансовите майстори, вдъхновени от статуите на Древна Гърция и Рим, погрешно са взели за стандарт статуи от бял мрамор без очи и боя. Микеланджело и неговите съвременници вярвали, че техните произведения, издълбани от бял мрамор, перфектно отразяват античния стил. Техните творения поставят нов стандарт, основан на възприемането на античността като студена и монументална, което всъщност е изкривяване на историческата реалност.
Тези факти помагат да се разбере защо древните скулптури може да изглеждат по-малко изразителни за съвременния зрител, отколкото са били предназначени