8 Чести ГРЕШКИ, които правим докато готвим

25 август 2021, 23:35 часа

Готвенето вкъщи е препоръчително пред храненето в ресторант или на улицата. Вярно е, че готовата храна ще ви спести много време, което може да използвате за други задачи, но истината е, че когато сами сготвите храната си, имате представата какви продукти са използвани и най – вече в какви количества. Това съвсем не е статия, нападаща ресторантите и готовата храна, а напротив, това е статия, която да подкрепи самостоятелните готварски изяви. Разбира се, както при всяко нещо, и тук не се изисква единствено и само желание. Нужна е и известна доза знания. За кое ли? За комбинацията от различни продукти. Има значение за нашия организъм как са съчетани съставките в ястието. Тук ще ви представим някои чести грешки, които правим в кухнята, без много да се замисляме.

Още: Вреди ли безалкохолната бира на черния дроб?

Още: Защо охлювите излизат винаги след дъжд?

1. Започваме със самото начало – тигана и мазнината. Не започвайте да готвите преди мазнината да се е загряла достатъчно. Има опасност храната да залепне, особено ако пържите яйца. Усилете котлона на максимална степен, докато усетите, че е загрял достатъчно и после намалете на по-малка. Никога не гответе на максимален огън.

2. Опитвайте, докато готвите. Вземете си лъжица или вилица и просто опитайте гозбата. Ако нещо ѝ липсва, може да го добавите, докато още се готви, а не да съжалявате, когато вече сте я махнали от котлона или фурната.

3. Не препълвайте тавата или тенджерата с прекалено много продукти. Възможно е някои от тях да останат сурови. Ако искате картофите да хванат коричка например, също не препълвайте готварския съд.

Още: Защо животните имат опашки?

Още: Как най-лесно да почистим кафемашината?

4. Не разбърквайте постоянно гозбата. Освен ако не са бъркани яйца например.

5. Не смесвайте мляко с елда. Тъй като ензимите, отговорни за храносмилането на тези два продукта са различни, има опасност от разстройство на храносмилателната система.

6. Гответе младите картофи заедно с обелката им. Тя съдържа полезни вещества като калий, магнезий и желязо.

7. Ако готвите броколи, по-добре ги сварете. Избягвайте пърженето, тъй като това би отнело много от полезните им вещества (богати са на витамин C). Оставете водата да заври и ги варете максимум 5 минути, докато омекнат. Ако така са ви безвкусни, сложете малко сол и зехтин.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 13 май /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 13 май /валутен калкулатор/

8. Когато готвите месо, може да използвате алуминиево фолио за първите 20 минути. Повечето пъти просто овкусяваме храната и директно мятаме във фурната. Понякога обаче отвътре остава сурова. Прилагането на алуминиево фолио ще елиминира този проблем и месото ще се изпече добре и отвътре. Ако искате да има коричка, махнете фолиото след 20-те минути и печете без него в оставащото време.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес