8 вещи, които перем твърде често и 8, които често пропускаме

17452
8 вещи, които перем твърде често и 8, които често пропускаме
Снимка: Viki_B / Pixabay

Много хора използват неефективно ресурсите си, защото според статистиката 90 процента от прането им е чисто. В същото време обаче, когато перат твърде често, хората забравят за други неща, които е добре да поставят направо в пералнята, когато се приберат отвън.

Клинове и дънкови панталони

Твърде честото пране на дънки, може да измие боята от тях и да доведе до загуба на качеството и формата на тъканта. Също така, топлината може да свие тъканта, което да направи вашите любими дънки да изглеждат много по-различно от тогава, когато сте ги купували. Най-добре е те да бъдат изпирани възможно най-рядко.

Все пак е добре да знаете, че този тип панталони са използвани най-често от работници, които не обръщат толкова внимание на това доколко са чисти техните дрехи. Най-добре e да ги перете в студена вода и да ги обърнете наобратно при съхнене, за да не избелее цвета им.

 Проблемът с всички тесни дрехи е, че са абсорбиращи много добре потта и създаващи благоприятна среда за размножаването на бактерии, което води до лоши миризми. Хубаво е да изпирате клиновете и дънковите панталони след 2-3 носения.

Спортните и обикновени сутиени

Ето защо слагам мокра кърпичка заедно с прането! Резултатите са удивителни

В интернет има много съвети и трикове за подобряване на качеството на прането. Опитните домакини използват топки от станиол за премахва...

Те могат да бъдат изпирани на всеки 10 дни, ако не носите един и същ сутиен всекидневно. Това ще помогне да запазят своята форма, вместо да се разтягат. За спортния тип сутиени обаче важи друго – добре е да ги изпирате след всяка тяхна употреба.

Изтривалки за баня и хавлиени кърпи

Изтривалките за баня и кърпите е добре да ги сменяте и изпирате поне три или четири пъти след  употребата им. Ако това бъде пренебрегнато ще започнат да миришат на влага и мухъл, като  и бялата им тъкан ще се превърне  в сива, защото се замърсява много лесно. Мокра материя, намираща се в тъмна и топла среда е идеална за растежа на бактерии и плесен. Заради това  трябва да се перат ежеседмично.

Шапки с периферия или зимните шапки

Ако една и съща шапка не я носите през есента и зимата, е достатъчно да я перете средно на всеки 2 месеца или 3 пъти на сезон. Не забравяйте да прочетете препоръките на етикета им, преди слагането им в пералната машина. Шапките с периферия се препоръчват ръчно да се изпират поне два пъти през лятото, за да не се повреди тяхната периферия.

Как трябва да разделяме дрехите преди пране

Светли цветове Трябва да се отделят от тъканите с тъмни и наситени цветове и да се перат отделно. Може да се комбинират с бели дрехи, ...

Калъфките за възглавници и чаршафите

Прахът в спалното бельо съдържа различни  вируси, спори, бактерии и т.н. Ако ги  вдишвате, може да предизвика алергии, затруднение в дишането и дразнене на лигавицата на носа и гърлото. Мъртвите човешки кожни клетки са храна за акарите. За да бъдат избегнати тези проблеми, изпирайте вашите чаршафи на всеки десет дена.

Трябва да обърнете внимание на вашите калъфки  за възглавници и  да ги сменяте доста по-често, отколкото чаршафите и завивките. Могат да се натрупват върху тях остатъчен грим, себум и бактерии, което може да доведе до акне и други обриви.

Одеялата

Ако перете одеяла заедно с чаршафите, по-добре спрете. Те трябва да се изпират на всеки два месеца, тъй като не влизат в директен контакт с кожата ви толкова често.

Чудото, което ще се случи с дрехите ви, ако натрошите един аспирин в прането

Всички сме пробвали какви ли не препарати за пране, гарантиращи, че ще паднат всички петна благодарение на тях, но всъщност има един мн...

Якета и палта

Якетата е добре да бъдат изпирани не по-често от веднъж на три месеца в студена вода. Те не докосват нашата кожа директно, така че не изискват често изпиране.  Колкото до палтата, голяма част от тях не се перат лесно в пералня и е добре да бъдат почиствани само с химическо чистене.

Завеси и пердета

Дебелите типове завеси е редно да се почистват веднъж годишно с прахосмукачка. Това ще предотврати натрупване на микроорганизми като праховите акари. Завесите обаче могат да улавят мръсотия и прах, влизащи в къщата през отворения прозорец. Така че е редно да се почистват поне на всеки шест месеца.

Не бива да се забравя и за редовното почистване на  завесите за баня. Ако по тях се е развила мухъл или гъбички, първо е редно да се накиснат в разтвор от оцет за няколко часа, а после  да използвате четка, за да премахнете вредителите. След това изперете в пералня на 70 градуса с половин чаша сода за хляб към тях.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Махнете ги незабавно: 5 неща, на които не им е мястото в хола

Защо е добре да ремонтирате дома си през лятото?

7 неща, които кардиолозите казват, че никога, никога не трябва да правите

Какво казва формата на очите ви за вашата личност?

Кафе и още 5 начина да изгорите максимално калории за 30 минути

6 причини да не споделяте проблемите си пред приятели

Защо е добре да включите лук в диетата си?

Разкриха тайната на пирамидите и какво е помогнало да бъдат построени

Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 19 май /валутен калкулатор/

Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 19 май /валутен калкулатор/

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com