Антоновден – ето какви традиции и обичаи се спазват

30879
Антоновден – ето какви традиции и обичаи се спазват
Снимка: iStock

След светлите декемврийски празници януари ни посреща с още по-богат празничен календар, в който не лисват както големи църковни празници, така и поводи да напълним чашите на гостите, защото празнуваме името си.

След като уважихме Васил, Василка и производните им, Силвия, Горан, Тихомир, Йордан и Божидара, Иван, Яна и Калоян, Богдан, Татяна, Нина и Адам и всички, производни на тях – май стана дълъг списък с имена, то само след броени часове гости ще посрещат Антон, Антония и Антоан – празнуваме Антоновден на 17 януари, но този ден не е само личен празник на носещите името на Св. преподобни Антоний Велики, а традициите, свързани с празника, надхвърлят посрещането на гости от именици. На Антоновден какви традиции се спазват и как да се подготвим подобаващо за този празник, които  предстои?

С какво е свързан Антоновден?

Антоновден е не просто празник, посветен на Св. преподобни Антоний Велики – първият всепризнат основоположник на монашеския аскетизъм, чиито живот преминава в молитва и пост, не е просто имен ден, повод да почерпят всички, носещи името на светеца, почитан от църквата на 17 януари, но според народните вярвания е празник, който отбелязваме, за да се предпазим от болестите и най-вече от шарката и чумата, която дедите ни наричали лелята. Така Антоновден е бил известен и като Лелин ден или още Чумин ден и налагал забрани за извършване на определена домакинска дейност и за приготвяне на определени ястия.

Какво да не правим на Антоновден според народните вярвания?

Празникът налага строги забрани – домакините не трябва да плетат и предат, както и трябва да избягват домакинска работа, която не е свързана с подготовка за празника, за да не се разлюти шарката и да покоси децата. По-интересна обаче е забраната за варене на боб и леща, като се предполага, че тази забрана е свързана с вид шарка, наричана на народен език лещенка, тъй като наподобява именно зърната на лещата. За да не гостува в дома шарката и да не покоси семейството чумата, домакините забравяли за варивата на този празник и не ги приготвяли и поднасяли на трапезата.

Антоновден – какви традиции и обичаи да спазим?

Дедите ни вярвали, че отдаването на значимото на този празник – Антоновден помага да защитят семейството и дома си от болести, най-вече от чумата, която народът наричал „лелята“, както и от шарката. За да ги умилостивят, те спазвали редица традиции и обичаи, по известните сред които са:

  • Жените изпичали содени питки, като една от тях оставяли на тавана за чумата, за да остане и тя там и да не влезне в дома им, а други от содените питки дупчели отгоре с вилицата, за да не се "надупчат" децата от шарка. Питките се намазвали богато с мед и се подавали за здраве без тази, която домакинята предвиждала за чумата.
  • Жените не приготвяли варива и свинско месо в никакъв случай в деня на празника, за да не разлютят болестите и да не пострада семейството им.
  • Сред традиционните ястия, които приготвяли, освен содените питки били тутманикът и пълнената кокошка. Тези ястия се считат за традиционни обредни ястия за Антоновден.
  • В някои краища на страната дедите ни считали празника за „лош“.

В народните представи свети Антон и свети Атанас са братя близнаци, които според легендата са ковачи. Народът вярвал, че болестите се раждат на Антоновден и тръгват по хората на следващия ден – Атанасовден, така че правели всичко възможно да ги омилостивят, изпълнявайки обреди на Антоновден, за които вярвали, че помагат да омилостивят лошите болести и да държат лелята далеч от дома си.

В някои краища на България и Антоновден, и Атанасовден – на 18 януари – и днес се считат за едни от най-големите празници, поради което ги почитат подобаващо – с общоселски курбани – за здраве и благоденствие, за предпазване от болести и за съхраняване на обредите, традициите и обичаите за идните поколения.

 Ако спазите старите традиции и обичаи – имате право да мързелувате и да прекарате празника далеч от домакинските задължения. Все пак не искате да разсърдите болестите, чистейки дома си, нали? Какво по-добро оправдание за дозата мързел, която ни се полага на 17 януари?

Честит празник на всички именици!

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Как е най-добре да се пържат мекиците от готово тесто?

Как се нарича страхът от открити пространства – и как се лекува?

Готвач издаде кои са перфектните гарнитури за агнешко месо

Пожелания за Цветница 2024

Най-хубавото стихотворение за Цветница

Любовен съвет за всяка зодия за 28 април 2024

Таро съвет за всяка зодия за 28 април 2024

Цветница е! Мощна молитва към Пресвета Богородица

Кумичене 2024 г.: Една от традициите на Цветница

Цветница 2024 г.: Традиции, символика и легенди

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com