Ползите за здравето от леща включват подобрено храносмилане, здраво сърце, контрол над диабета, контрол на рака, загуба на тегло, лечение на анемия и по-добра електролитна активност. Съдържанието на калий е полезно за бременни жени, за предотвратяване на атеросклероза и за поддържането на здрава нервна система.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 май /валутен калкулатор/
Лещата са семена, които принадлежат към семейство бобови - предимно се състоят от две половини, обхванати в обвивка.
Лещата може да се консумира с или без ципата. В обвивката се съдържа най-високата стойност на диетични фибри. Някои от най-популярните видове леща включва черна леща, червена леща, леща Папуда, жълт грах, жълт леща, френска зелена леща, боб, соя и много други сортове. Лещата има високо съдържание на протеини и е богат източник на основни аминокиселини като лизин и изолевцин. Тя също са добър източник на микроелементи като витамини и минерали.
Лещата може да бъде заместител на месото, тъй като предоставя необходимите протеини за организма ни. Един много добър начин за консумация е след като е покълнала, защото лещата съдържа метионин и цистеин. Тези две аминокиселини са много важни за изграждане на мускулите и укрепването на тялото ни. Метионинът е есенциална аминокиселина, която се доставя чрез храната, а цистеинът е не-есенциална аминокиселина, която след това може да се синтезира.
Още: Стихотворение на деня, 2 май, от Валери Петров
Още: Лунен календар за май 2025: Кои са най-добрите дни за боядисване на косата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Привличат ли се противоположностите - учените имат категоричен отговор
Още: „Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист