Британски археолог любител и фен на филмите за Индиана Джоунс откри съкровище в околностите на Ипсуич, състоящо се от 748 златни и сребърни монети. Колекцията от находки включва монети, сечени при римския император Клавдий и келтския водач Кунобелин, управлявали през I век след Христа. Това съобщава ВВС.
Още: Тези 3 зодии ще имат магически късмет до края на март 2025
Още: 18 март 2025: Какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
През есента на 2019 г. 31-годишният Джордж Риджуей изследвал с металотърсач поле, намиращо се близо до град Ипсуич, което набелязал, след като изучил територията в услугата Google Earth. Късметът му се усмихнал и той попаднал на съкровище, състоящо се от монети от желязната епоха и римския период.
Първите крале на Англия били ирландски келти
Първоначално археологът любител открил две римски брошки и сребърен денарий от времето на Юлий Цезар, сечени през 47-46 г. пр.н.е. След два часа работа изследователят разполагал с около 180 монети. Докато продължавал да намира фрагменти от керамика и монети, той дори трябвало да остави баща си да пази мястото през първите две нощи.
Още: Как "покръстен арабин" е в основата на успехите на Крум срещу Византия
Още: Кой е най-известният кавхан в нашата история?
В работата обаче по-късно се включили и професионални археолози. Изследването, продължило три месеца, позволило да се намерят общо 748 монети (според археолога любител след това той направил там и нови находки). Риджуей вярва, че на мястото е имало неизвестно досега римско селище, което той се надява да проучи с местните учени в бъдеще.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да измиете косата си с шампоан след боядисване
Изследване оспорва традиционните представи за произхода на галите
В момента артефактите се намират в Британския музей, където се изучават и оценяват. Според Елинор Гей от музея това е най-голямото съкровище от скъпоценни метали, открито във Великобритания и датиращо от управлението на император Клавдий (41-54 г. сл.Хр.). Тя отбеляза, че комбинацията от римски монети с монети от желязната епоха, сечени при келтския вожд Кунобелин (ок. 9-43 г. сл.Хр.), е много необичайна. Ученият подчертава, че особено внимание сред артефактите заслужава златна монета от управлението на Клавдий, сечена малко преди завладяването на острова от римляните, тъй като такива монети са изключително редки във Великобритания.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Търсят още съкровища в Сътън Ху – британската „долина на кралете“
Още: Как да изберете подходящи кухненски уреди за вашия ресторант?
Още: Трябват ви само 2 съставки и след 10 минути дори най-захабената вана ще стане като нова