До края на летния сезон ягодите имат нужда от конкретни грижи. В тях се включват подсилено подхранване, постоянно поливане, пресаждане, подрязване. Никоя от тези стъпки не трябва да се пропуската, твърдят експертите.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 11 май /валутен калкулатор/
1. Подрязване
Подрязването на ягоди се прави веднъж в годината, през август. Следователно, трябва да се извърши непременно. Отрежете всички хлабави мустаци, както и листата. В същото време гнездата от първата година не се премахват, според градинарите.
Препоръчително е да подрязвате растението с нож, ножици за подрязване и други остри инструменти. Не е нужно да дърпате, да скубете, тъй като можете да повредите корените. Трябва да се опитвате да отрежете мустаците възможно най-близо до земята, а клоните с вдлъбнатина на 5-7 см от земята.
Още: Стихотворение на деня, 11 май, от Димчо Дебелянов
Още: Защо бурканите стават бомбаш? Какво трябва да знае всяка домакиня?
При ягодите са останали само млади листа и апикални пъпки. Така ще има време да се отгледат пресни плодове преди зимата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо никога не трябва да ползваме повторно пластмасовата бутилка?
2. Поливане на ягоди
Веднъж на две седмици е нужно ягодите да се поливат много с топла, утаена вода. Най-доброто време за това е сутрин или вечер. През деня можете да "изгорите" листата на растението. След поливане, почвата под ягодите трябва да се разрохка и покрие с мулч, така че влагата да остане в земята по -дълго. Плевелите трябва редовно да се плевят.
3. Лечение на болести
Още: Кристали за здрав дух и спокоен ум: Носете ги за баланс и концентрация
Още: Бионсе сподели техниката си за сбъдване на желания
През август градинарите извършват фунгицидни и инсектицидни обработки с превантивна цел. Особено внимание се обръща на онези растения, върху които се забелязват следи от болести. Най -проблемните е добрет да бъдат напълно премахнати от градината. За лечение срещу болести и насекоми можете да използвате всякакви препарати, подходящи за култивиране на сложни ефекти.
4. Пресаждане
Ягодите дават добри добиви на едно място в продължение на три до пет години. Постепенно плодовете намаляват, реколтата намалява. Затова от време на време градинарите пресаждат ягоди на друго място. Най-подходящото време за това е август. Корените на растението ще успея да се вкоренят много преди старта на студовете.
5. Подхранване
Експертите препоръчват използването на конски тор, хумус и костно брашно. През този сезон трябва да се изключи употребата на пилешки тор.
Всички тези стъпки за решаващи за растежа и даването на плодове на ягодите и трябва да се извършват наистина отговорно.