Как правилно да се използва пасаторът в кухнята? Ценни съвети за умни домакини

17 май 2025, 20:34 часа

Пасаторът е един от най-често използваните кухненски помощници. С него можем да превърнем обикновената зеленчукова супа във вкусна и кремообразна, да пасираме храната за най-малките членове в семейството или да приготвим домашна майонеза, сос, да разбием лед за коктейла и каквото друго ни хрумне.

Знаете ли обаче как правилно да го използвате?

В днешната статия ще споделим няколко полезни съвета за това как е правилно да се използва пасаторът, ако искаме да удължим неговия живот.

Още: Защо бурканите стават бомбаш? Какво трябва да знае всяка домакиня?

Безценни съвети за ползването на пасатора

Ножовете трябва да са потопени.

Това е нещо, за което много малко домакини внимават. Когато ползвате пасатора, остриетата трябва винаги да са потопени – както преди да включите пасатора, така и преди да го изключите. Дръжте ги под повърхността на сместа. В противен случай рискувате да изпръскате цялата кухня с продукти.

Винаги започвайте с по-ниска степен

Още: Не правете това, ако се събуждате с подпухнали очи

Дори да сте нетърпеливи или пък да бързате, никога не включвайте пасатора на най-високата степен още в началото. Започнете бавно и увеличавайте постепенно. Именно така избягвате изпръскването с храна.

Правилна техника

Малко от вас знаят, но истината е, че има правилна техника за ползването на пасатора. Колкото и обикновен да изглежда този уред, той си има своите специфики. Дръжте го под лек наклон и го движете бавно по стените на съда. Едва тогава ще получите съвършено гладко пюре. Ако искате гладкост, но въпреки това целта ви е да останат и по-едри парченца, го включете под наклон за 2 секунди на едно място. След това го преместете, включете за още 2 секунди и на други места. Правете така, докато постигнете желаната консистенция.

Още: 5 хитри съвета: Ще забравите за плевелите завинаги

Щадете дъното на съда

При всички съвременни и модерни пасатори остриетата имат предпазители и са разположени по-дълбоко от самите странични ръбове. Нашият съвет е да не стържете с него по дъното на съда, в който пасирате. Ако пасаторът е наклонен, може повърхността на съда да се надраска, а това не е никак приятно, ако ползвате съд с незалепващо покритие или друго по-специално покритие, което не бихте искали да нараните. Когато пасаторът прилепне към дъното на съда, се усеща вакуум и е много по-трудно да го контролирате. В този случай е добре да го наклоните леко настрани, вместо да го дърпате рязко нагоре.

Почиствайте след употреба

Важно е пасаторът да се чисти веднага след ползването му. Извадете го над нивото на храната и го включете за няколко секунди, така че да се избутат полепналите остатъци от фунията. Това се прави в дълбок съд, за да не напръскате кухнята и дрехите си с храна. Измийте уреда преди храната да е засъхнала. Много внимавайте да не се порежете, докато почиствате около остриетата. Задължително освободете кабела от контакта и след това внимателно отстранете приставката от тялото, за да я почистите под течаща вода.

Още: Как да пасираме без пасатор

Това са нашите съвети за правилно ползване на пасатора в кухнята. Следвайте ги и няма да имате никакви грижи и проблеми!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес