Тези, които се смятат за ценители на благородната напитка, вероятно знаят разликите между различните му сортове. Ако тепърва започвате да разбирате този удивителен свят на виното, тогава можете да научите за производствените особености, гастрономическите характеристики и други нюанси от следващите редове. След като изучите теорията, можете да пробвате знанията си на практика.
В следващите редове ще се спрем по-подробно на разликата между сухото и полусухото вино.
Съдържание на захар
Това е основният параметър, който отличава двата вида вино. Важно е да се разбере, че захарта не се добавя по време на производството. Тя се съдържа в плодовете и когато се получи виното, количеството ѝ се регулира чрез спиране на ферментацията.
Полусухото вино е продукт с концентрация на захар 5%. Сухото вино съдържа само 0,3% от това вещество.
Това са най - добрите сортове грозде за домашно вино
Производството на вино започва с пресоване на гроздето. В процеса се отделя сок. Ако се прави червено вино, то гроздето кисне, докато концентрацията на захар достигне 5-19 грама на литър. За да се получи полусуха напитка, винопроизводителят спира процеса на ферментация. Това се прави, за да остане захарта в мъстта.
Ако се прави сухо вино, процесът не спира. Почти цялата захар е ферментирала - концентрацията ѝ е по-малка от един процент.
Друг начин за получаване на полусухо вино
За производството на натурални полусухи вина често се използват специални сортове грозде. Това са плодове с високо съдържание на захар, които узряват по-близо до октомври. Те се сушат или са засегнати от специален вид плесен - botrytis cinere. Затова такова грозде се нарича ботритизирано.
Сухите вина, получени от такива суровини, имат богат вкус и уникален аромат. Под въздействието на гъбичките, цялата влага се отстранява от гроздето. В резултат на това съдържанието на захар в плодовете се увеличава. Видът на засегнатите от плесен плодове не е много апетитен. Но по време на процеса на ферментация те отделят голямо количество глицерин и ароматни елементи.
Ако за получаване на благородна напитка се използва обикновено грозде, тогава се използва методът за спиране на ферментацията. След това температурата на мъстта се понижава и тя престоява в бъчви или други непрозрачни съдове. По време на приготвянето се вливат ароматни и танинови вещества и се получава отлична напитка. Съдържанието на алкохол в нея е 9-13%.
От колко кг грозде се ражда 1 литър вино?
Някои хора смятат, че полусухото и полусладкото вино са едно и също нещо. Последният вид напитка обаче се различава от полусухото както по метода на производство, така и по характеристиките си.
Етикетиране
Най-лесният начин да разберете за даден сорт вино е да разгледате етикета. И ако с местните напитки всичко е ясно, то тълкуването на надписите върху продукти, произведени в чужбина, може да бъде трудно.
Маркировката „dry“ означава сухо вино. Наличието на „semi dry“ или „medium dry“ на етикета показва, че бутилката съдържа полусуха напитка. Този вид вино се обозначава и с надписи като vin demi-sec, semi-secco, semi-seco. Последните три маркировки се прилагат за продукти от Франция, Италия и Испания. Процентът захар може също да показва сорта. Тази информация също присъства на етикета.
Разлики във вкуса
Сухите сортове на напитката се характеризират с изразена стипчивост и вискозитет. Вкусът на такъв алкохол може да се нарече по-агресивен. Той също така има забележима киселинност. Полусухият алкохол е по-мек. Танините му не са толкова изразени. А киселинността е по-малка.
Кое вино е по-добро не е съвсем правилният въпрос. Зависи от предпочитанията. След като сте пили полусладко, може да не ви хареса вкусът на сухото вино. По-добре е да започнете да го опознавате постепенно - от полусладко към полусухо и след това към сухо.
Сред най-добрите полусухи сортове, които си струва да се опитат, са Ризлинг, Совиньон, Мерло, Каберне. Последният сорт е особено почитан от ценителите и професионалистите.
Кои са най-добрите сортове бяло грозде за вино?
Полусухо и полусладко вино – разлики
Само грозде с високо съдържание на захар - поне 20% - е подходящо за получаване на полусладки вина. То узрява през септември-октомври. В полусладките вина остатъчната захар е в диапазона от 18 до 45 г на литър. А в полусухите вина - от 4 до 10 г на литър.
Начин на производство
Процесът на получаване на полусладко вино се счита за по-сложен. Когато в напитката се достигне необходимата концентрация на захар и алкохол, пивната мъст се нагрява до 60-70 градуса, след което се добавя въглероден диоксид. Това води до отделяне на пулпата и маята. След това пивната мъст се филтрира, бутилира и отлежава, докато се избистри.
При производството на полусухо вино е необходимо процесът на ферментация да се спре, когато концентрацията на захар в него достигне определено ниво (5%). В противен случай захарта почти напълно ще се превърне в алкохол и ще получите сухо вино.
В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Сила и вкус
Полусухите вина са по-малко сладки. Но те се характеризират с по-интензивен, тръпчив вкус.
За сравнение, полусладкият алкохол е по-лек и по-мек.
Обикновено силата на полусладкото вино не надвишава 3%, докато тази цифра за полусухото вино може да достигне 16%.