1. Картофите са от Южна Америка. Много хора погрешно смятат Ирландия за тяхното родно място. Култивирани от диво растение в регион, обхващащ Северозападна Боливия и Южно Перу. Пренесени са в Европа от испанските конкистадори в края на ХVІ-ти век.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 17 юли /валутен калкулатор/
2. Картофите започнали европейската си кариера с фалстарт – първите няколкостотин души, които ги консумирали, умрели скоропостижно. Причината била, че мореплавателите-аристократи, които докарали картофите от Южна Америка, не се сетили да обяснят на селяните, че се ядат не листата и стъблата – а корнеплодите, грудките. Колкото до листатата и стъблата, те наистина са отровни.
3. Хората отглеждат картофи от около 7000 години. Дори на моменти индианците им се кланяли, все едно са божества, и ги смятали за одушевени същества.
4. Има около 4000 сорта картофи.
Още: Стихотворение на деня, 17 юли, от Евтим Евтимов
Още: Този любим плод ще ви спаси от безсънието
5. Различните картофи подхождат за разни ястия. Причината е, че отделните сортове имат различно нишестено съдържание. Картофите с по-висока наситеност на нишесте са по-добри за печене във фурна или пържене. Тези с ниски нива на нишесте не се разваряват – а това ги прави по-подходящи за салати, супи и яхнии.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Странното заболяване, заради което гърдите на жена нарастват чудовищно (СНИМКИ)
Още: Защо търсим образа на баща си или майка си в любовните връзки
5. Картофите принадлежат към същото семейство като тютюна. Оказва се, че семейство Картофови (Solanaceae) е доста обширно и включва много растения – домати, патладжани, пипер, татул, петуния, тютюн.
6. Позеленелите картофи не бива да се ядат. Когато картофът позеленее, това означава, че е бил изложен на твърде много слънце по време на съхранението и е образувал леката отрова соланин - която причинява главоболие, гадене и общо неразположение. Достатъчно е да изрежете зелените участъци, а останалото може спокойно да се готви.
7. При съответни условия картофите могат да се запазят до една година. Не очаквайте обаче да издържат толкова дълго в домашни условия. За подобно дългосрочно съхранение на картофи са необходими доста добре изградено оборудване и специализиран търговски склад.
Още: 4 зодии на върха на голяма промяна в живота през август 2025
Още: Тези зеленчуци са перфектни за заети хора: Могат да издържат в продължение на седмици
8. Инките са ползвали картофи по различни начини. Днес всичко, което правим с картофите, е да ги ядем. Но инките са имали по-всеобхватни отношения с тях и са ги използвали за лечение на различни заболявания. Типичният лек против зъбобол бил да носите със себе си един картоф (за съжаление, не е известно какво точно е трябвало да се прави с него). Ако пък човек изпитвал болки в мускулите или костите, тогава за лечение се използвал бульонът, останал от варени картофи.
9. Обикновените картофи нямат нищо общо с бататите, наричани „сладки картофи“. Единствената връзка между тях е, че са нишестени зеленчуци, които растат под земята. Но докато картофите са грудки, бататите всъщност са просто уголемени корени на растението. Те дори не са от едно семейство: картофите са си от семейство Картофови, а бататите спадат към семейство Поветицови.
10. Картофът е първият отгледан зеленчук в Космоса. През 1995 г. половината от една партида картофи били изпратени със совалката „Колумбия“, другата половина – оставени на Земята. Експериментът бил успешен: нямало забележими разлики между двете групи картофи.