Замисляли ли сте се колко рядко вече виждате светулки през летните топли нощи? Експертът от Националния природонаучен музей - Николай Симов, ни успокоява, че светулките не са безследно изчезнали, но в действителност много хора забелязват тяхната липса и че не ги срещат често. Те могат да се видят най-вече извън населените места в природата, а експертът отбелязва, че хората все по-малко излизат извън границите на града си.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 май /валутен калкулатор/
Градовете и повечето населени места вече са твърде урбанизирани за живота на светулките и затова предпочитат да населяват природата. Но все пак, ако посетите някое по-малко селце, което е запазило голяма част от природата си, то няма как вечерта да не се порадвате на светулките.
Какво кара светулките да светят?
Светулките всъщност са вид бръмбари, като само мъжките могат да летят, а женските нямат крила. Именно способността да излъчват светлина различава светулките от другите видове бръмбари. По този начин се открояват и женските и мъжките се намират. Светлината е породена от химическа реакция в коремчето на светулката и над 90% от енергията бива превърната в светлина.
Още: Как най-лесно се приготвя агнешка главичка?
Още: Стихотворение на деня, 3 май, от Димчо Дебелянов
Нанотехнология използва енергията на светулките
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мощна техника за привличане на сродната ви душа
Още: Календар на геомагнитните бури за май 2025 – не пропускайте тези дати
Всеки от нас като дете се е опитвал да хване и да запази светулката си в бурканче например, но тогава забелязваме, че тя спира да свети. Чудите ли се защо се получава това? Вие причинявате смущение на насекомото и тя намалява използваната енергия и съответно светлината до минимум, за да може да се прикрие от вас.
Самото убиване на светулката, ако все още има хора, които го правят, не повлиява до такава степен съществуването на този вид бръмбари, отколкото разрушаването на техните местообитания.
Дори градинките в двора, в които отглеждаме плодове, зеленчуци или цветя и ги третираме с различни препарати и химикали, все още са населявани от различни видове насекоми. Това е така, защото те имат способността да се приспособяват към мястото и да привикват с отровите, а се случва и да мигрират към по-близко място за определен период от време, а след това да се върнат в увеличен състав. Но изчезнат ли местообитанията им, тоест заличите ли градинките - те няма къде да се върнат и следователно изчезват.
Още: Най-хубавите пожелания за Гергьовден 2025
Още: Тимус – „Точката на щастието“ в тялото: Как да я активираме
Изсичането на горите, урбанизирането и на природните територии и тяхното застрояване са най-големите застрашители на насекомите, но и на някои видове животни и растения. Това ограничава биоразнообразието, намалява шансовете на дивите животни да оцелеят и както се досещате, те започват да стават все по-малобройни. Ако насекомите изчезнат, светът едва ли би просъществувал дълго време.