Някой ден може да се радваме на разноцветни светещи джаджи, които не използват електричество или батерии, пише sciencedaily.com.
Още: Кой е бил най-бързият динозавър? Развивал е кошмарна скорост - 322 километра в час
Още: Времето може да тече в обратна посока и ние дори да не го осъзнаваме
Учени от университета в Сиракуза са намерили нов начин да се използва естествената светлина, произведена от светулките (наречена биолуминесценция) като използват нанотехнология. Техният метод е 20 до 30 пъти по-ефективен от всички останали до момента.
„Светлината на светулките е един от най-добрите примери за биолуминесценция в природата. Тя е изключително ярка и ефективна. Ние намерихме нов начин да извличаме от биологичното за необиологични приложения, като манипулираме интерфейса между биологическите и небиологическите компоненти”, обяснява Матю Майе, който е един от участниците в проекта.
Светулките произвеждат светлина посредством химична реакция между луциферин и неговият двойник ензимът луцифераза. Учените прикрепват ензима към нанородна повърхност; луциферинът, който се добавя по-късно служи като гориво. Енергията, която се освобождава при взаимодействието на ензима и горивото, се прехвърля в нанородите, като ги кара да светят. Процесът се нарича Биолуменсцентен резонантен трансфер на енергия.
Още: Черен или бял дим? Не само за папата, но и за пожарникарите цветът е много важен
Още: Почти всеки човек носи този вирус цял живот, без да знае, че е връзка с болестта на Алцхаймер
Допълнителни изследвания разработват методи за поддържане на химическата реакция и предаването на енергия за по-дълъг период от време. Майе смята, че системата има големи обещания за бъдещите технологии, които ще преобразуват директно химическата енергия в светлина. Както ни се струва идеята за светещи нанороди, като заместители на LED светлините, вече не звучи само като тема от научната фантастика.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Науката възкресява миналото: Древни отпечатъци издадоха праисторически тайни
Още: Нови умни стелки могат да откриват ранни признаци на деменция