Какво трябва да знаем за пречиствателите на въздух

2258
Какво трябва да знаем за пречиствателите на въздух
Снимка: iStock

Алергия към цветен прашец, астма, домашни любимци... Респираторните заболявания са все по-настояща реалност и разпространението им продължава да нараства. Ако това е вашият случай, може би сте обмислили закупуването на пречиствател на въздуха (или дори препоръчан от здравния персонал), устройство, което изглежда много подобно на климатиците, но с мисията да връща по-добър въздух от този, който улавят.

Как работи един пречиствател на въздух?

Кои неща замърсяват въздуха в дома ни и как да подобрим качеството му

Въздухът, който дишаме, оказва влияние върху нашето здраве и благополучие. За съжаление най-често не е с най-добро качество и, което е ...

Мисията на пречиствателя на въздуха е да елиминира елементите, присъстващи във въздуха : цветен прашец, акари, прах, тютюнев дим... като цяло, замърсители. В резултат на това той връща по-чист въздух и в някои случаи с по-малко миризми, тъй като те улавят частиците, отговорни за него.

За да задържат тези частици, те първо улавят въздуха от околната среда с помощта на вентилатор и след преминаване през филтрираща система, където са уловени примеси, въздухът се връща в стаята.

Високоефективните филтри предлагат ефективно и безопасно решение. Разбира се, те не са перфектни и изискват периодичната им подмяна, за да продължат да изпълняват мисията си. Всъщност, отправната точка при избора на пречиствател на въздуха ще бъде точно да се знае каква степен на задържане предлагат.

Капацитетът на задържане на филтъра, който интегрира пречиствателя на въздуха е от съществено значение, тъй като определя качеството на въздуха, който ще бъде изпуснат в помещението. В този смисъл препоръката е да се търсят модели, които имат HEPA (High Efficiency Particulate Air) филтри, а не "HEPA тип".

Защо този нюанс? За да може един филтър да се нарича HEPA, той трябва да отговаря на определени стандарти, тоест трябва да улавя всички частици, равни или по-големи от 0,3 микрона в диаметър с 99,97% ефективност.

4 стайни растения, които произвеждат най-много кислород

Изборът на стайни растения за пречистване на въздуха в детска стая изисква специален подход. Растенията трябва не само да абсорбират до...

Мощност

Като цяло, колкото повече кубически метри трябва да покрием, толкова повече мощност ще ни е необходима. Тази мощност обикновено се дава като функция на пречистения въздушен поток за единица време.

В случай, че няма достатъчно мощност, пречиствателят на въздуха ще бъде принуден да работи по-дълго време, нещо, което в дългосрочен план ще повлияе както на работата на устройството, така и на неговия полезен живот и консумация на електроенергия.

Шум

Лесно е да пренебрегнете раздела за шума при избора на пречиствател на въздуха. Това егрешка, за която ще платим веднага щом го извадим от кутията и пуснем в експлоатация.

Как да овлажним трайно сухият въздух вкъщи

С настъпването на зимния сезон започват и различните начини на отпляване на дома – климатици, на дърва, на пелети, парно отпление...

Въпреки че е вярно, че поради своите размери това е преносимо устройство, трябва да имаме предвид, че пречиствателят на въздуха ще работи в дома ни непрекъснато, в наше присъствие и понякога, когато спим или извършваме дейности, изискващи тишина. 

В този смисъл си струва да погледнете нивото на генерирания шум, като винаги търсите тези, които са по-тихи или които имат нощен режим. Използването му в стаята на бебето обаче не е същото като поставянето му в офис.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 20 април /валутен калкулатор/

Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 20 април /валутен калкулатор/

Партньорът ви ще е доволен: За да подобрите сексуалния си живот, трябва да подобрите храненето си

Как да не се ядосваме, ако ни обидят?

Най-красивите места в Испания

Колега или колежка – кое е правилното?

Кога започват да излизат кърлежите

Митовете за кърлежите: Могат ли да скачат или да летят?

Яденето на твърде много захар причинява ли диабет?

Как да варим картофите, така че винаги да стават меки

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com