Съществуват много видове гъбички, които живеят в човешкото тяло. Такива са и дрождите Кандида, които нормално се срещат в малки количества в устата, червата, влагалището и върху кожата. Важно е да подчертаем, че при нормални обстоятелства този вид гъбички не причинява проблеми, но при определени условия може да предизвика инфекция, по-известна с наименованието кандидоза.
Какви са видовете кандидоза?
Вагинална
Ако изпитвате силен сърбеж и парене във влагалището, придружено от гъсто бяло течение, което наподобява консистенцията на извара, то тогава най-вероятно имате вагинална кандидоза. Тя най-често е предизвикана от прием на антибиотици, бременност, хормонални промени, носене на стегнато бельо и прекомерна употреба на интимни гелове.
Орална кандидоза
Този вид кандидоза е известна още и като млечница. Сред симптомите ѝ са бели налепи под езика, венците и бузите, болка при преглъщане и неприятен вкус на метал в устата. Най-често се среща при новородени, хора с отслабен имунитет, следствие от различни заболявания и такива, носещи зъбни протези.
Чревна кандидоза
Газовете, подуването, чревния дискомфорт, редуващите се диария и запек, както и засиления глад за сладко са сред най-често срещаните симптоми на чревна кандидоза. Тя обикновено бива причинена от прекомерния прием на захар, преработени храни и алкохол, антибиотици и силен стрес.
Как да се преборим с кандидозата?
Диета
Един от най-лесните и безболезнени начини да се преборим с бактерията е чрез промяна на хранителните ни навици. За известно време изключете от начина си на хранене захарта, включително меда, алкохола и плодовете, както и всички тестени изделия. Наблягайте на протеиновите храни, киселото мляко и зеленчуците, които не съдържат нишесте. Чесънът и джинджифилът, които имат противогъбичен ефект също са позволени.
Пробиотици
Пробиотиците са живи микроорганизми, които поддържат микробния баланс и предотвратяват развитието на патогени, каквито са бактериите Кандида. Те могат да се приемат както под формата на хранителна добавка, така и чрез храни като кисело мляко, кисело зеле, краставички, кефир и някои видове сирене.
Билки
Натуралните средства, разбира се, са най-доброто решение за справяне с инфекцията, ако тя бъде хваната навреме. Маслото от риган има силен противогъбичен ефект и е чудесно при гъбични инфекции, но е важно да се внимава с дозировката. Чесънът също се използва от десетилетия за справяне с гъбичките, а куркумата потиска растежа на Кандида и помага за по-бързото възстановяване на чревната лигавица.
Локално лечение
При вагинална кандидоза локалното лечение е почти неизбежно за ефективното и своевременно справяне с бактерията. Препоръчително е честото правене на вагинални промивки, но не повече от един път дневно с лайка, невен или градински чай. Няколко капки ябълков оцет в чаша преварена вода също биха помогнали в борбата с инфекцията.