В езика ни думата „силует“ означава неясен контур на фигура, очертана от светлина, сенки или художествен щрих. Използваме я, за да опишем очертанията на човек в здрач, профил на лице, модна линия или дори идея – неясна, но ясно обрисувана. Но знаете ли, че тази дума идва от името на истинска историческа личност?
Името му е Етиен дьо Силует (Étienne de Silhouette) – френски политик и финансист от XVIII век. Иронично, въпреки че именно той дава името на понятието „силует“, няма запазен негов портрет – нито картина, нито рисунка, нито гравюра. Една от най-популярните визуални концепции в изкуството днес идва от човек, чийто образ остава забулен в мистерия.
Кой е Етиен дьо Силует?
Етиен дьо Силует е роден през 1709 г. в Лимож, Франция. Завършил финанси и икономика, той придобива международен опит, включително във Великобритания. През 1759 г. по времето на крал Луи XV, Силует е назначен за министър на финансите на Франция.
По това време Франция страда от огромни финансови загуби заради Седемгодишната война, водена срещу Англия и Прусия. Хазната е на ръба на фалита. Етиен дьо Силует влиза в историята със своите драстични икономически реформи, които включват:
- силно увеличаване на данъците за богатите
- национализация на някои имоти
- орязване на кралските разходи
Макар тези мерки да били прагматични и необходими, те го правят крайно непопулярен сред аристокрацията.
Как неговото име става нарицателно?
След като започнал да орязва лукса в двореца и въвежда ограничения дори за облеклото на благородниците, Етиен дьо Силует бил обвинен, че налага „евтини решения“ и „прост стил на живот“. По онова време във Франция започва да се разпространява форма на портретиране, при която човекът се рисува само като тъмен контур (профил), без детайли – много по-евтина алтернатива на класическите маслени портрети.
Аристократите иронично започнали да наричат тези изрязани образи „à la Silhouette“ – „по Силуетовски“, като подигравка, свързана с неговите икономии и омраза към излишната пищност.
И така, думата „силует“ започва да означава сенчест контур, изчистен от излишности – точно каквото Етиен се опитал да направи с държавния бюджет.
Парадоксът: защо не знаем как е изглеждал?
Най-ироничната част от историята е, че няма известен запазен портрет на самия Силует. Нито като картина, нито дори като… силует! Историците предполагат, че вълната от омраза и подигравки, която го залива след реформите, води до унищожаване на визуалните му изображения. Така името му остава в историята, но образът – не.
Силуетът в изкуството и модата
След XVIII век силуетите стават популярна форма на портретиране в Англия и Германия. В днешно време думата се използва в:
- модата – „елегантен силует на рокля“;
- фотографията – контражурни снимки;
- дизайна – икони, лога и символи;
- езика – когато казваме „силует на човек в мъглата“ или „силует на планините“.
Етиен дьо Силует може да е бил забравен като политик, но се е увековечил в световната лексика – чрез сянката на една идея. Иронично или не, днес неговото име е символ на мистерия, простота и естетика. И макар никой да не знае как е изглеждал, неговият „силует“ продължава да живее – във всяка сянка, линия или очертание, което наблюдаваме.