Кой не трябва да яде ягоди?

17 юни 2021, 16:20 часа

Ароматните ягоди са не само вкусни, но и безвредни за фигурата. Но въпреки това с тях не трябва да се прекалява. 

Още: Коя е най-голямата държава в Централна Азия?

Още: Как се приготвя царят на компотите - този от кайсии

В състава на ягодите има почти 90% вода. В 100 грама от тях се съдържат само 35-40 ккал. Доказано е, че те инхибират развитието на диабет тип 2.

В тях се съдържа и изобилие от витамини и полезни вещества - витамин А, витамин С (в 100 g - почти 100% от дневната стойност), витамин В5, витамин Р, витамин Е, фолиева киселина, цинк, желязо (40 пъти повече от количеството в гроздето), фосфор, калций, мед и др.

В ягодите се съдържат и естествени плодови киселини. Например, салициловата киселина, която има противовъзпалителни свойства, се използва като потогонно и антипиретично средство, както и при ставни заболявания.

Още: Как да си приготвим най-вкусния компот от праскови?

Още: Как да приготвим най-вкусния компот от череши?

Тези плодове са полезни за здравето на сърдечно-съдовата система, подобряват качеството на кръвта, намаляват количеството "лошия" холестерол и помагат при анемия.

Ягодите са от полза и за нашата кожа заради антиоксидантите в тях, които са с тонизиращ ефект и неутрализират вредата от ултравиолетови лъчи. 

На ден може да консумирате средно по 200 грама ягоди. При липса на заболявания и отлично здраве, разбира се, можете да ядете и повече, но не повече от половин килограм. Но ако страдате от алергии, хронични заболявания или диабет, тогава употребата на ягоди трябва да бъде ограничена.

Върху порестата повърхност на ягодите се натрупва голямо количество полени. Следователно те могат да причинят алергии и да доведат до натрупват токсини и тежки метали в тялото, ако растат в замърсен район.

Още: Как се казва единственият метал, който е течен при стайна температура?

Още: Стихотворение на деня, 16 юли, от Радой Ралин

Ягодите притежават диуретични свойства, така че те трябва да се използват с повишено внимание от хора с бъбречни и пикочни заболявания. Плодовите киселини, съдържащи се в тях, като оксалова и салицилова киселина, могат да провокират обостряне на цистит и пиелонефрит. Оксаловата киселина образува неразтворими съединения с калция - калциеви оксалати, които могат да допринесат за образуването на камъни в бъбреците.

Ограничението се отнася и за хора с проблеми със стомашната киселинност и заболявания на стомашно-чревния тракт: поради твърде високата си киселинност ягодите могат да раздразнят стомашната лигавица и да влошат заболявания като гастрит, стомашна язва и язва на дванадесетопръстника.

Не забравяйте, че основният враг на ягодите е плесента. Изхвърлете плодовете при наличието на мухъл, а тези, които са незасегнати, измийте и консумирайте веднага.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес