Моногамията при хората зависи от "любовния хормон" окситоцин, който помага за създаването на връзката между майката и детето, съобщи ЮПИ, позовавайки се на резултатите от германско изследване.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 май /валутен калкулатор/
Специалисти от университета на Бон са изследвали ефекта на хормона върху двойки, търсейки отговор на въпроса кои незнайни сили карат любящите партньори да остават верни едни на други.
Авторите на проучването са установили, че секретираният в мозъка хормон окситоцин играе важна роля в изграждането нa връзката между партньорите и поддържането на моногамни отношения.
За целите на изследването специалистите са показали на 40 хетеросексуални мъже с постоянни партньорки снимки на техните възлюбени, както и фотографии на други жени за сравнение.
Още: Стихотворение на деня, 2 май, от Валери Петров
Още: Лунен календар за май 2025: Кои са най-добрите дни за боядисване на косата
Изследователите са анализирали възприятията на участниците първо под въздействието на приложен под формата на назален спрей окситоцин, а след това и на плацебо. Мозъчната им активност е била отчетена с функционален магнитен резонанс.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Привличат ли се противоположностите - учените имат категоричен отговор
Още: „Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист
Специалистите са установили, че окситоцинът стимулира наградната система в мозъка на мъжете, в резултат на което те виждат обичаните си партньорки си като изключително привлекателни и ги намират за по-атрактивни от другите жени.
Подобен ефект не се отчита, когато мъжете наблюдават фотографии на близки познати или на дългогодишни колежки.
Като цяло данните от проучването показват, че активирайки наградната система окситоцинът помага за изграждане на връзкат и поддържане на моногамните отношения между партньорите, пише БТА.
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?