Не правете това на празника утре, 26 юли, за да не си навлечете нещастие

25 юли 2025, 11:01 часа 0 коментара

Утре, 26 юли, според православния календар, е празникът на Свети великомъченик Ермолай и св. мъченица Параскева. Този ден се свързва не само с определени традиции и народни обичаи, но и с някои забрани, които трябва да се спазват. Вярва се, че в противен случа това ще доведе до нещастие и безпаричие.

Какво не трябва да се прави на 26 юли?

Според народното поверие, на 26 юли на жените е строго забранено да се заемат с каквато и да е тежка работа - особено работа в градината или на полето, както и шиене, плетене или бродиране. Смятало се е, че нарушаването на това предупреждение може да доведе до загуба на хармония и щастие в семейството. Също така не се препоръчва да се вземат назаем каквито и да е вещи и пари на този ден, защото се е вярвало, че просперитетът и изобилието могат да напуснат къщата заедно с тях.

26 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави

Какво можеш да се прави утре?

Денят е подходящ за прибиране на реколтат от картофи. На същия ден е обичайно да се събират лечебни билки и ябълки, които да се съхраняват за зимата. Денят е добре да се прекара в молитви, без раздори и конфликти. 

История на църковния празник на 26 юли

Свети великомъченик Ермолай е раннохристиянски светец и мъченик, почитан в православната и католическата църква. Животът му е свързан с периода на преследване на християните в Римската империя.

Ермолай е родом от град Смирна (днешен Измир в Турция). Според легендата той е бил лекар, който активно е помагал на християните, спасявайки живота им не само физически, но и духовно - като е проповядвал вярата. В някои източници Ермолай е наричан епископ, въпреки че това не винаги е ясно потвърдено. Животът му пада около II-III век сл. Хр. - време, когато християните страдат от тежки гонения.

25 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави

Свети Ермолай е бил арестуван заради вярата и проповядването си по време на едно от гоненията. Той не се съгласил да се отрече от християнството и да се поклони на езически богове. За това е бил подложен на жестоки мъчения и екзекутиран заради вярата си. Смъртта му се превръща в символ на непобедимостта на християнската вяра и вдъхновява много вярващи.

Светата мъченица Параскева е една от най-известните раннохристиянски светици. Тя е родена през втората половина на III век в град Епир (или Епир Сардийски) в Мала Азия (днешна Турция).

Параскева произхожда от богато и благочестиво християнско семейство. От ранна възраст е възпитавана в строг християнски начин на живот. Момичето се посвещава на Бога, като дава обет за безбрачие и пълно служене на Църквата. Тя се занимава с молитва, пост и благотворителност, помага много на бедните и болните.

Когато започнало преследването на християните, Параскева открито изповядала вярата си и подкрепила братята и сестрите си в Христос. По заповед на езическите власти Параскева била подложена на жестоки мъчения, защото отказала да се отрече от християнството. Тя издържала мъченията с мъжество и издръжливост, а след това била екзекутирана заради вярата си. Смята се, че е починала около 304 г.

23 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес