Опасен за хората и природата девесил плъзва из България, съобщават от Южноцентралното държавно предприятие в Смолян.
Още: Пълнолуние на 10 юли: Какво трябва и не трябва да се прави утре
Още: Лятната почивка чука на вратата: Ето кои са най-актуалните модели бански това лято (СНИМКИ)
Поредица информационно-обучителни дейности, насочени към инвазивните чужди видове растения, проведоха експерти от ЮЦДП. Инвазивните чужди видове са пренесени извън техните естествени територии на разпространение в резултат от дейността на човека, размножават се самостоятелно и застрашават местното биологично разнообразие. Те нанасят сериозни щети на икономиката, а в някои случаи представляват опасност и за здравето на хората.
Специален фокус по време на кампанията бе насочен към едни от най-опасните видове, чието най-голямо находище в България от Гигантски и Сосновски хераклеум (девесил) е на територията на ДГС „Борино“, а по течението на реките „плъзва“ и се разпространява към околните стопанства.
Още: Каква е основната разлика между керамичен и стъклокерамичен плот?
Още: Малко хора знаят разликата между епитет и прилагателно име - ето каква е!
В партньорство с екипа на фондация „Информация и природозащита“, с участието на държавните горски и ловни стопанства, община Борино и неправителствени организации бяха проведени информационно-образователни дейности за разпознаване на инвазивните чужди видове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 9 юли /валутен калкулатор/
Чрез посещения на терен в района на находището в Борино бяха дискутирани възможните мерки за предпазване и контрол върху разпространението на двата вида.