След неправилно пране яките от естествена и изкуствена кожа могат лесно да се простят със соята мекота и луксозно излъчване. За да предотвратите това, трябва да спазвате няколко прости правила.
Още: Климатикът ви разболява? Вижте какво НИКОГА да не правите през лятото
Още: Ето как да задържим тена си чак до края на есента
Пране на яка с косъм от изкуствена кожа
Яката от изкуствена кожа е най-добре да се пере ръчно. В този случай, градусите на водата е необходимо да са максимум 40. За прането е необходимо да използвате гел вместо прах, споделят експертите:
1. Яката се нуждае от накисване във вода за половин час.
Още: На коя европейска страна е бил столица Рио де Жанейро?
Още: Кои са първите признаци за слънчасване - ето как да ги познаем?
2. Сапунирайте ворсинките и ги изплакнете в много хладна вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 4 юли /валутен калкулатор/
3. Попийте яката с кърпа и я оставете да изсъхне на равна повърхност далеч от нагреватели.
4. Вече сухата яка може да бъде сресана с гребен със заоблени зъбци.
Пране на яка с косъм от естествена кожа
Още: Какви очила носят инфлуенсърите през лято 2025?
Още: Температурите скачат! Ефективни начини да се разхладите, без да плащате луди сметки
За да остане естествения блясък и мекота на естествената козина, е важно и да я перете на ръка. Добавете гел за пране към водата, разпенете яката с гъба, изплакнете и оставете на равна повърхност, докато изсъхне. Срешете естествената козина с дървен гребен с редки зъби.
Ако има петна по яката, тогава можете да ги премахнете чрез натъркване с водороден прекис или амоняк. За продукти от норка може да се използва нишесте или грис. Козината от лисица се почиства много добре с оцет.
Всеки материал трябва да се пере или почиства с точно определени препарати, за да не се повредят.
Вълната е чувствителна към алкалите. Те разрушават структурата на влакната. За да премахнете петното, най-добре е да имате сапун за пране, глицерин или амоняк. Така че, можете да натъркате мръсния участък със сапун и да остане така за около 20 минути.
Полиестерът е чувствителен към високи температури, така че използването на гореща вода е изключено. Някои петна, например от боя, могат да бъдат премахнати с растително масло и прах за пране. Маслото се нанася на петното и се оставя за 15-20 минути. След това внимателно се избърсва мястото с памучен тампон и се пуска в пералнята.
Плътните памучни тъкани са устойчиви на всякакви разтворители, докато деликатните могат да се повредят при използване на ацетатни препарати. Содата, солта, сапунът почистват отлично различни замърсители. Содовият разтвор се приготвя от 1 супена лъжица сода и чаша вода. Платът се накисва в него, а след това дрехите се перат в пералнята.