Смъртоносна гъба от „прокълнатата“ гробница на Тутанкамон може да помогне за лечение на рак

26 юни 2025, 12:21 часа

Учени откриха, че отровна гъба, открита в „клането“ на гробницата на Тутанкамон, може да помогне в борбата с рака . „Aspergillus flavus“, плесен, открита в затворени гробници, може да причини фатални респираторни проблеми или алергични реакции при хора с отслабена имунна система, съобщава Telegraph.

Учени разкриват: Как тялото ни се променя през лятото и защо това е толкова важно

Смята се, че е отчасти отговорен за смъртта на няколко души, влезли в гробниците, включително Тутанкамон през 1923 г. и тази на полския крал Казимир IV Ягелонец през 1973 г.

Сега учените са открили, че смъртоносните му спори са смъртоносни и за левкемия и се надяват да започнат да го тестват върху животни, преди окончателно да го предложат на хората.

Още: Край на стомашните киселини! Спасението е в тези 5 храни

Природата ни е дала тази невероятна аптека и от нас зависи да разгадаем тайните ѝ“, каза Шери Гао, доцент по химическо и биомолекулярно инженерство в Университета на Пенсилвания.

Гъбите ни дадоха пеницилин. Тези резултати показват, че има много повече лекарства, получени от естествени източници, които все още не сме открили“, добави тя.

То лежи в латентно състояние в продължение на векове, след което се реактивира, когато бъде „нарушено“.

„Aspergillus flavus“ може да лежи в латентно състояние в продължение на векове и да се реактивира само когато бъде „нарушен“. Известно е, че расте върху зърнени храни, които често са били поставяни в гробници като погребални дарове.

Още: Никой не ви казва това за омазнения черен дроб и сутрешната закуска

След като археолозите отворили гробницата на Тутанкамон, последвала серия от преждевременни смъртни случаи сред екипа по разкопките, включително тези на лорд Карнарвън, британският патрон на разкопките, Джордж Дж. Гулд, финансист, и Артър Мейс, египтолог, което подхранвало слуховете за проклятието на фараона.

Но по-късно експертите предположиха, че това може да е гъбичка, която може да е била в латентно състояние в продължение на хиляди години.

През 70-те години на миналия век дузина природозащитници влезли в гробницата на Казимир IV в Полша и в рамките на седмици десет от тях починали. По-късни изследвания разкрили, че гробницата съдържала „Aspergillus flavus“.

В новото проучване учените са изследвали дузина щама на Aspergillus flavus, за да видят дали произвеждат нещо, което може да се използва повторно като лекарство. Те са открили мощни молекули за борба с рака, които са нарекли асперигимицини.

Още: Спасение от подуването: 4 лесни начина да върнете лекотата в краката си

Дори без модификация, асперигимицините са показали силен лекарствен потенциал срещу левкемични клетки.

Aspergillus spp. са доказано толкова ефективни, колкото цитарабин и даунорубицин, две лекарства, които се използват за лечение на левкемия от десетилетия.

Още: Много хора правят това с ягодите - Груба грешка, която може да ви струва здравето

Чрез по-нататъшни експерименти, изследователите открили, че аспергиломицините действат, като пречат на процеса на делене на раковите клетки.

„Раковите клетки се делят неконтролируемо. Тези съединения блокират образуването на микротубули, които са от съществено значение за клетъчното делене“, каза д-р Гао.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес